Sinif Mucadelesi

En yeni makaleler


En yeni makaleler


Sınıf Mücadelesi 256. sayıyı buradan PDF olarak indirebilirsiniz

Pazartesi 7 Ekim 2019
Sınıf Mücadelesi 256. sayıyı buradan PDF olarak indirebilirsiniz


Türkiye uçuşa geçti: Zamlar, işsizlik, borcunu ödeyemeyen... İşçi sınıfına saldırı paketinin biri bitmeden diğeri geliyor

Pazartesi 7 Ekim 2019
Bir ekonomik paket daha açıklandı; geçen yıl söylenen rakamların hepsi değiştirildi. Fazla bir önemi yok zaten şimdiye kadar verilen hiç bir rakam gerçekleşmedi. Paketin IMF dayatması olduğu tartışması yapılıyor; ne olursa olsun önemli olan patronların kasalarını doldurmak için işçilerin daha fazla kemer sıkacak (...)


Suriye’de her taraf kendi siyasetinin dayatıyor

Pazartesi 7 Ekim 2019
ABD’de Trump’la görüşemeyen Erdoğan, yeni bir askeri harekat için izin alamadı ama Suriye için “güvenli bölge” planını açıkladı: Sınırdan 30 kilometre içerde, köy ve kasabalar inşa etmek. Sanki toplu konut projesi. Suriyelilerin kendi mahalleleri, kasabaları, tarlaları, evleri, işyerleri, dükkanları, vardı. Erdoğan (...)


Hazır giyim sektöründe ilk sendikalaşma ve TİS

Pazartesi 7 Ekim 2019
Geçtiğimiz hafta ABD merkezli H&M firmasında Türk-iş’e bağlı Koop-İş sendikasıyla toplu iş sözleşmesi imzalandı. H&M çalışanları, bu sürece gelmeden önce neredeyse yılbaşından bu yana genel merkezleri ile müzakere yürütüyordu. Genel merkezin “72 ülkede 4 yıl art arda satış birincisi Türkiye oldu” (...)


AKP yeni bir sistem kuramıyor, sistemi kendisiyle birlikte çöküşe sürüklüyor

Pazartesi 7 Ekim 2019
Marmara denizindeki deprem, beklenen İstanbul depreminin bir kez daha öne çıkmasına neden oldu. Eğer sarsıntılar devam etmezse, tıpkı 1999 depreminin ve etkilerinin unutulması gibi beklenen deprem yine gündemden düşecek. Zaten siyasiler depremi de kendi partilerinin çıkarına kullanacak şekilde ele aldıkları (...)


ABD

Trump’ı değil sistemi suçlayın!

Pazartesi 7 Ekim 2019
Görünüşe bakılırsa Beyaz Saray’daki Demokratlar, Donald Trump hakkında suç duyurusunda bulunmak için adım atmaya başlıyorlar. Demokratlar, 2 yıl boyunca Mueller raporunu beklediler ve aylarca raporun değerlendirmesini yaptılar. Sonunda Trump kendi elleriyle paketlediği suç duyurusunu Demokratlara verdi. (...)


Morrison Demirel ile Halkçı Ecevit işçiler karşısında Amerikalı patronlarla aynı safta

Pazartesi 7 Ekim 2019
Ereğli Demir Çelik Fabrikaları Türk Anonim Şirketi fabrikalarının inşaatına 1961’de başlandı. İnşaatı yapan 21 müteahhit şirket arasında, diğer şirketlerin yanında, 2 bine yakın işçinin çalıştığı Manisa ve İzmit’te NATO füze rampalarını; Çiğli NATO havaalanını da yapan Amerikalı Morrison şirketi de vardı. Bu şirket, (...)


Bireysel terörizm veya gurup terörizmi üzerine

Pazartesi 7 Ekim 2019
İstanbul’un Tuzla ilçesinde kimyasal madde kullanarak üretim yapan bir fabrikada yangın çıktı. İlk açıklamalar, elektrik kontağından çıktığıydı ancak Fırat haber ajansı başka bir sebep gösterdi. PKK ile bazı sol örgütlerin HBDH adıyla, beraber eylem yaptıkları bir oluşum kurulmuştu 2016’da. Bu grup Tuzla’daki (...)


Cezayir

Düzene karşı, yaygın ve kararlı halk seferberliği

Salı 24 Eylül 2019
10 Şubat’ta, iktidarı oluşturan farklı guruplar arasında uzlaşı sağlayacak bir aday bulamayınca, beşinci dönem için adaylığını açıklayan Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika, yirmi yıllık iktidarının sonrasında hükümsüz bir hayat sürüyor ve kamu önünde hiç konuşmuyordu. Cezayir halkının altı hafta boyunca sürdürdüğü (...)


Sınıf Mücadelesi 255. sayıyı buradan PDF olarak indirebilirsiniz

Cuma 6 Eylül 2019
Sınıf Mücadelesi 255. sayıyı buradan PDF olarak indirebilirsiniz

Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr    ?