Sinif Mucadelesi

En yeni makaleler


En yeni makaleler


Akdeniz’de büyük çatışma var

Cuma 2 Ağustos 2019
Akdeniz’deki doğal gaz gerginliği, Türkiye’nin üçüncü doğal gaz arama gemisini bölgeye göndermesi sonrasında, tüm bölge ülkeleriyle birlikte ABD ve Rusya’nın, ardından Avrupa Birliği’nin (AB) yaptırım kararlarıyla bir adım daha ileri gitti. Türkiye, Akdeniz’de kendi belirlediği bölgeyi, münhasır bölge ilan etti. (...)


Suriye’de sorumluluğu olanlar Suriyeler üzerinden siyaset yapıyor

Cuma 2 Ağustos 2019
Akdeniz gerginliği nedeniyle Avrupa Birliği’nin, malı yaptırım uygulama kararı sonrasında hükümet üyelerinden Suriyelilerin tehdit olarak gösterilmesi yeniden başladı. Son açıklamalara göre 4.5-5 milyon civarında Suriyeli Türkiye’de. İstanbul’da kayıtlı 500 bin kişiye rağmen 2 milyon civarında Suriyeli olduğu (...)


Bir hakim, duruşmada dava konusunu bırakıp...

Cuma 2 Ağustos 2019
Bir hakim, duruşmada dava konusunu bırakıp avukatın etek boyunu tartışma konusu yapması, medyaya yansıyınca, geçici olarak görevden uzaklaştırıldı. Kadınlar, aşağılanıyor, dövülüyor, tacize, tecavüze uğruyor, sadece medyaya yansıyınca yani “ayıp olunca” sorumlular kıpırdanıyor. Üstelik bunlar, ansızın olmuyor; (...)


ABD-İRAN

Kriz ve savaş tehlikelerine karşı gelmek

Cuma 2 Ağustos 2019
Arap-İran körfezinde gerginlik artıyor. ABD’nin İran’a petrol satışını yasaklamasından bu yana , birkaç on kilometrelik genişliği bile olmayan, ama tüm dünyadan gelip petrol taşımak için her gün binlerce petrol yüklü gemilerin geçtiği Hürmüz boğazı yüksek gerginliklerin yaşandığı bir bölge oldu. Şu ana kadar olay (...)


Yunanistan

Sermayeye boyun eğen Çipras yıprandı

Cuma 2 Ağustos 2019
Yunanistan’da son yapılan genel seçimlerde sağ seçimleri kazandı ve Syriza’nın lideri eski Başbakan siyasetten silindi. Çipras ilk seçildiğinde Yunanistan’da ve hatta onun da ötesinde kitlelerin ümidi olmuştu. Ancak 4 yıllık iktidar uygulamaları onu bu hale getirdi. O dönemler Çipras, devasa borçlardan (...)


Cezayir

Kitle hareketi Afrika Kupası’na sıçradı

Cuma 2 Ağustos 2019
Cezayir’de 22 Şubat’ta, önce Abdelaziz Buteflika’nın beşinci kez Başkan adaylığına karşı başlayan kitle hareketi sonra “sistemin” tümüne karşı çıktı. Son eylemler Afrika Futbol Kupası’nın şampiyonluk maçına denk geldi ve maçı Cezayir Milli takımı Fennecs, Senegal’in Senegal Kaplarını yenerek şampiyon oldu. (...)


Darbeye giden yol iyi niyet taşlarıyla döşenmedi

Cuma 2 Ağustos 2019
15 Temmuz 2016 darbe girişiminin üçüncü yıldönümü, Erdoğan’ın tek yıldız olduğu törenlerle kutlandı. Erdoğan, bu vesileyle tüm kitleleri FETÖ karşısında kendi safında birlik olmaya çağırdı, ancak sesi üç yıl öncesine göre daha az yankı buldu. Bunun bir nedeni darbeye giden yolda kendisinin ve partisinin belirleyici (...)


Bundan 50 yıl önce: yerinde sayan bir toplumun Ay’da attığı ilk adım

Cuma 2 Ağustos 2019
“İnsan için küçük bir adım, insanlık içinse büyük bir adım”, bu sözleri 21 Temmuz 1969’da ilk defa Ay’a ayağını basan Neil Armstrong söyleyerek, bu olayı direk izleyen herkesin hisselerini ifade etmişti. Aradan 50 yıl geçti ve bu başarı bir sembol olmayı sürdürüyor. Bu, bir yandan insanlığın artık sahip olduğu (...)


ABD’de Ekonomik, Siyasi ve Toplumsal Durum, 201

Pazartesi 22 Temmuz 2019
Aşağıda, SPARK örgütünün en son toplantısında sunulmuş, tartışılmış ve oy birliği ile kabul edilmiş bir metnin bir parçası yer almaktadır. Acımasızca Artan Sömürü İş dünyası basınının utanmazca “ekonomik düzelme” dediği sürecin dokuzuncu yılındayız. Bu “düzelmeyi” ayırt eden şey ise bankaların ve diğer büyük (...)


Sınıf Mücadelesi 253. sayıyı buradan PDF olarak...

Pazar 7 Temmuz 2019
Sınıf Mücadelesi 253. sayıyı buradan PDF olarak indirebilirsiniz.

Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr    ?