Sinif Mucadelesi

En yeni makaleler


En yeni makaleler


Gezi parkı hala yerinde

Perşembe 6 Haziran 2019
Taksim Gezi parkına “Topçu Kışlası” bahanesiyle cami ve AVM yapılmasına karşı çıkışla başlayan Gezi mücadelesinin üzerinden 6 yıl geçti. Erdoğan’ın, iktidarına ve bu inşaata karşı çıkanların tepkisi daha öncesinde başlamıştı. Ancak bir gece yarısı, yıkım araçlarının parka girip ağaçları sökmesi, ani ve kitlesel bir (...)


Sınıf Mücadelesi Sayı:251- 3 Mayıs 2019

Cuma 3 Mayıs 2019
Sınıf Mücadelesi 251. sayıyı buradan PDF olarak indirebilirsiniz.


Patronlar, siyasetçilerin kendileri için birlik olmasını istiyor İşçi sınıfı, kendisi için birlik olmalı

Cuma 3 Mayıs 2019
Erdoğan’ın bir konuşmasında, laf arasında “Türkiye ittifakı” demesi sürekli gündemde tutuluyor. Medyada, sözde her türlü uzman, ardından siyasetçiler, adeta can simidi bulmuşçasına bu sözü dilinden düşürmüyor. Erdoğan eski nefret diline dönse de, geleceğe yönelik olarak bu yönde bir hazırlık yapıldığını (...)


Yeni ekonomi programı, reform planı nedir?

Cuma 3 Mayıs 2019
Damat Hazine ve Maliye Bakanı’nın açıkladığı plan emekçiler için ne ifade ediyor? Öncelikle “Yapısal Dönüşüm Programı” alt başlığının seçilmiş olması, yerli ve yabancı sermayenin isteklerinin hükümetin programı haline getirildiği fikrini vermek amaçlı. Damat bakan bu yolla emekçilerin, yoksulların gözlerini boyadığı (...)


Yeni havalimanı çalışanlar için de sıkıntılı

Cuma 3 Mayıs 2019
Yeni havalimanında, farklı departmanlardaki çalışanlar yetersiz eleman sebebiyle ve baskılardan ötürü çok uzun saatler boyunca çalışıyor. Uçaklara ikramları kamyonlarla uçağa götürüp yükleyip boşaltma işini yapanlar. Güvenlik görevlileri, uçağın içini temizleyen işçiler, hep aynı durumda. Çoğu işçinin haliyle yeni (...)


Kıdem tazminatına el koymak için yeni plan

Cuma 3 Mayıs 2019
Kıdem tazminatı yeniden gündemde. Hükümetin önceki planlarında bir fona dönüştürülmesi hedefi vardı, son açıklanan planla ise BES’e katılması söz konusu. BES’ten çıkış yasaklanıp zorunlu hale getirilecek ve patronlar, parayı buraya yatıracak. Ancak bu plan, kıdem tazminatı ödeme yükünden kurtulmak isteyen patronların (...)


Türkiye’nin Suriye ve Irak siyaseti

Cuma 3 Mayıs 2019
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun geçmiş günlerdeki Bağdat, Basra ve Erbil ziyaretleri son günlerde Irak ve Suriye konusunu yeniden gündeme getirdi. Elbetteki bu “yoğun gündem” hiç de emekçilerin çıkarlarına yönelik değil. Saatlerce bir şeyler anlatılıyor ama Ortadoğu’daki emekçilerin çıkarları lehine zerre kadar (...)


Belediyede kamu yararı yok, patron menfaati var!

Cuma 3 Mayıs 2019
31 Mart yerel seçimlerinden bu yana, AKP ve kayyum yönetiminden yeni çıkan pek çok belediyeden çarpıcı bilgiler geliyor. Kayyumların milyonlarca liraya yaptırdığı lüks makam odaları, altın varaklı ‘kral banyoları’, fındık fıstığa ayrılan yüzlerce lira ve benzeri korkunç israf yeni başkanlar tarafından teşhir (...)


Siyasetçiler, önce bilinçsiz bırakıyor, sonra kullanıyor

Cuma 3 Mayıs 2019
Ortaya çıkan gerçekler, CHP lideri Kılıçdaroğlu’na yapılan linç girişiminin planlı olduğunu gösteriyor. Cenaze törenin bir aşamasında, AKP’li siyasetçiler ve kamu yetkilileri, CHP’lilere haber vermeden kalabalıktan ayrılıp başka bir yerde toplandılar. Ayrılmadılar, bir buçuk saat burada bekleyip, olayların (...)


Cezayir

Kitlelerin protesto eylemleri rejimi krize sürükledi

Cuma 3 Mayıs 2019
22 Mart Cuma günü Cezayir’in birçok bölgesindeki kötü hava şartlarına rağmen birçok kentte kitlesel protesto yürüyüşleri tertiplendi. Bundan bir ay önce 22 Şubat’ta başlayan başkaldırı, Cezayirlilerin değimiyle “hirak”, gittikçe büyüyor. Kitleler hep birlikte, rejimin seçimleri ileri tarihe almayı, ulusal (...)

Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr    ?