Sinif Mucadelesi
Ana sayfa > Güncel Yazılar > Güncel Yazılar

Güncel Yazılar

Bu bölümün makaleleri


Suriye’de vahşet son bulmalı (Güncel Yazılar)

Çarşamba 2 Mayıs 2018
ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’deki son saldırısı emperyalist devletlerin Ortadoğu’da daha önce Irak’a yönelik saldırgan ve parçalayıcı siyasetlerini bugün Suriye’de de sürdürdüklerini gösterdi. ABD, yapıldığı iddia edilen kimyasal silah saldırısının araştırmasını beklemeden modern silahlarıyla Suriye (...)


Erken Seçim Sürprizi (Güncel Yazılar)

Pazartesi 30 Nisan 2018
17 Nisan Salı günü Devlet Bahçeli, her zamanki nefret dolu üslubuyla, 26 Ağustos için bir erken seçim çağrısı yaptı. Geçtiğimiz aylarda CHP sık sık erken seçim istemiş, AKP hükümeti ise bunun parti geleneklerine uymadığını, erken seçimin bir CHP oyunu olduğunu söyleyip reddetmişti. Hemen ertesi günü Erdoğan Bahçeli (...)


Suudi Arabistan: Emperyalizmin bir orta direğinin hevesleri (Güncel Yazılar)

Pazar 18 Mart 2018
Suudi Arabistan Yemen’de iki buçuk yıldır savaş yürütüyor ve bu savaş şu ana kadar on binden fazla kişinin canına mal oldu. Bombardımanlar hiçbir ayrım yapmadan hastaneleri, okulları askeri hedefleri yerle bir ediyor. Örneğin 1 Ocak 2018’de Yemen’in batısında bulunan El-Hudeyde kentindeki bir petrol (...)


Kapitalist ekonominin krizi (Güncel Yazılar)

Çarşamba 14 Şubat 2018
Son birkaç haftadan beri dünya kapitalist ekonomisi ile ilgili, yeniden hem hükümet duyurularında hem de medya yayınlarında iyimser bir hava estiriliyor. Her ne kadar "tedbirli olmak", "kırılgan olabilir" gibi laflar edilse de "ekonomi yeniden canlanıyor" söylemleri giderek artıyor. Bir yandan ekonomik (...)


Devrimci komünist bir partinin inşa edilmesi (Güncel Yazılar)

Çarşamba 14 Şubat 2018
İşçi sınıfının sömürürü düzeninden kurtuluşu ancak toplumu kapitalizmin boyunduruğundan kurtarmasıyla mümkün olur. Bunu başarabilmek için devrimci komünist partileri inşa etmek gerekli. Devrimci komünist bir parti, ancak Marks ve Engels’in 170 yıl önce oluşturdukları bilimsel sosyalizm ve yazdıkları Komünist (...)


Afrin Harekatı: Savaş çılgınlığı - Neden? (Güncel Yazılar)

Çarşamba 24 Ocak 2018
İktidar ve iktidar yanlısı havuz medyası Afrin’i olağan dışı bir şekilde gündeme getirdi. Türkiye’nin güvenliği ve geleceği tamamen oraya bağlıymış gibi bir algı yaratarak Türkiye için bu bölgeyi işgal etmek üzere savaşa girmenin dışında hiçbir çözümün olmadığını inandırmaya, daha doğrusu dayatmaya çalışıyor. Bu (...)


Milliyetçi Katalanlar ile İspanyol devleti arasındaki kavga (Güncel Yazılar)

Pazartesi 11 Aralık 2017
Aşağıdaki yazı 27 Ekim’den önce, yani Katalonya yerel hükümeti ile Madrid’teki merkezi İspanyol hükümeti arasında bağların tamamen kopmasından önce yazıldı. Katalonya Meclisi ve hükümeti, bağımsızlık ilan edip Katalonya Cumhuriyeti’ni ilan etti. Aradan birkaç saat geçer geçmez İspanyol hükümeti başkanı Mariano (...)


Darbe girişiminden, Erdoğan’ın karşı darbesine (Güncel Yazılar)

Salı 4 Nisan 2017
Türkiye’de 2016 yılının yaz ayları boyunca, başarısız darbe girişimi, kurum ve kuruluşlardaki geniş temizlik hareketi, IŞİD’e atfedilen saldırılar, İran ve Rusya arasındaki ilişkilerin yeniden ısınması, ordunun Suriye’ye müdahalesi gibi olaylar hızla birbirini izledi. Recep Tayyip Erdoğan hükümeti, kendi (...)


KÜBA: KASTRO VE KASTROCULUK (Güncel Yazılar)

Çarşamba 18 Ocak 2017
Karayip adalarının en büyüğü olan Küba, ABD sahillerine 180 km. uzaklıktadır. Fransa’nın beşte biri büyüklükte ve 10 milyon nüfusa sahip Küba, 25 yıl önce (35’inci yıl, çev.) Latin Amerika’nın sömürülen halklarına, hatta tüm dünyaya büyük bir süpriz yaptı. Çünkü bir yıl önce gerilla ordusu sayesinde iktidara gelen (...)


Küresel krize ve sınıf mücadelesine yakalanan Çin (Güncel Yazılar)

Perşembe 3 Kasım 2016
Son zamanlarda Çin ekonomisinin gerçekten sağlıklı olup olmadığına ilişkin sorular katlanarak arttı. Burjuva yayınların gazetecileri, Çin ekonomisini bu güne kadar “ekonomik mucize” olarak nitelendiriyordu. Ekonomistler, Şanghay borsasının çöküşü ile Çin parası Yuan’ın devalüasyonu arasında, Çin ekonomisinin (...)


Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr  Site yaşamını izle Güncel Yazılar   ?