Sinif Mucadelesi

En yeni makaleler


En yeni makaleler


Darbeye giden yol iyi niyet taşlarıyla döşenmedi

Cuma 2 Ağustos 2019
15 Temmuz 2016 darbe girişiminin üçüncü yıldönümü, Erdoğan’ın tek yıldız olduğu törenlerle kutlandı. Erdoğan, bu vesileyle tüm kitleleri FETÖ karşısında kendi safında birlik olmaya çağırdı, ancak sesi üç yıl öncesine göre daha az yankı buldu. Bunun bir nedeni darbeye giden yolda kendisinin ve partisinin belirleyici (...)


Bundan 50 yıl önce: yerinde sayan bir toplumun Ay’da attığı ilk adım

Cuma 2 Ağustos 2019
“İnsan için küçük bir adım, insanlık içinse büyük bir adım”, bu sözleri 21 Temmuz 1969’da ilk defa Ay’a ayağını basan Neil Armstrong söyleyerek, bu olayı direk izleyen herkesin hisselerini ifade etmişti. Aradan 50 yıl geçti ve bu başarı bir sembol olmayı sürdürüyor. Bu, bir yandan insanlığın artık sahip olduğu (...)


ABD’de Ekonomik, Siyasi ve Toplumsal Durum, 201

Pazartesi 22 Temmuz 2019
Aşağıda, SPARK örgütünün en son toplantısında sunulmuş, tartışılmış ve oy birliği ile kabul edilmiş bir metnin bir parçası yer almaktadır. Acımasızca Artan Sömürü İş dünyası basınının utanmazca “ekonomik düzelme” dediği sürecin dokuzuncu yılındayız. Bu “düzelmeyi” ayırt eden şey ise bankaların ve diğer büyük (...)


Sınıf Mücadelesi 253. sayıyı buradan PDF olarak...

Pazar 7 Temmuz 2019
Sınıf Mücadelesi 253. sayıyı buradan PDF olarak indirebilirsiniz.


Bu düzende İmamoğlu rüzgarı nereye kadar esebilir?

Pazar 7 Temmuz 2019
İstanbul yenileme seçimini CHP adayı İmamoğlu’nun açık farkla, oyunu 4 milyon 171 binden 4 milyon 689 bine çıkararak kazanması, AKP karşıtı cephede umut, AKP çevrelerinde ise tartışma başlattı. Özelikle AKP iktidarı dışında başka yönetim görmemiş olan genç kesimler, bir şeylerin değişebileceğini görmekten ötürü (...)


İşçi sınıfı her zaman kavga ortamında

Pazar 7 Temmuz 2019
Uluslararası Sendikalar Konfe-derasyonu (ITUC) 2019 Küresel Haklar Endeksi’ne göre Türkiye, bir kez daha işçiler için dünyanın en kötü 10 ülkesi arasında: Bu ülkeler Cezayir, Bangladeş, Brezilya, Kamboçya, Guatemala, Kazakistan, Filipinler, Suudi Arabistan, Türkiye ve Zimbabve. Raporda öne çıkarılan örnekler (...)


Tüpraş ve Aliağa’da toplu sözleşme mücadelesi

Pazar 7 Temmuz 2019
Tüpraş işçisinin toplu sözleşmesini fırsat bilen Koç Holding işçilerin sırtından elde ettiği milyarlarına rağmen işçi haklarına saldırdı. Tüpraş’ta Koç Holding, Petrol-İş sendikası ile Ocak’tan beri sürdürdüğü ve 4 bin 300 işçiyi ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde, dayatmalarında ısrar etti. Sözleşme Yüksek (...)


MHP’den belediye yönetimi: İşten çıkarma

Pazar 7 Temmuz 2019
Mayıs ayı ortasından itibaren MHP’e bağlı Aliağa Belediyesi ekonomik sorunları bahane ede-rek işçilere saldırmaya başladı. Önce 18 Mayıs’ta 3 işçi işten atılıp 200 kişinin yeri değiştiril-di. Sonra saldırılar devam etti. Bugüne kadar 179 işçi işten atıldı. İşten atılanlar sadece söz-leşmeli veya taşeron işçilerle (...)


İstanbul’un çehresi değişiyor

Pazar 7 Temmuz 2019
31 Mart seçiminde İstanbul’u Ekrem İmamoğlu’nun kazanması ile zarar gören AKP, YSK’ya baskı uygulayarak seçimleri tekrar etmenin bedelini 806 bin farkla kaybederek ödedi. CHP’nin İstanbul’da aldığı oy sayısını yaklaşık 571 bin artırması ile akıllara, ’Üç ayda bu fark neden oluştu?’ sorusu geldi. Bu soruya cevap (...)


Trump, Erdoğan’a gülücük verdi karşılığında milyarlar aldı

Pazar 7 Temmuz 2019
G 20 zirvesinden dönen Erdoğan, kendisini ve ekibini, her fırsatta aşağıladığı sinema oyuncularından üstün gören Trump’la yaptığı görüşmeden çok memnun olduğunu açıkladı. Artık yeni bir konu çıkana kadar günlerce ekranlarda konuşmalar yayınlanıyor, sözde uzmanlar açıklama yapıyor, toplantılar, yorumlar, kısaca büyük (...)

Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr    ?