Sinif Mucadelesi

En yeni makaleler


En yeni makaleler


Belediyede kamu yararı yok, patron menfaati var!

Cuma 3 Mayıs 2019
31 Mart yerel seçimlerinden bu yana, AKP ve kayyum yönetiminden yeni çıkan pek çok belediyeden çarpıcı bilgiler geliyor. Kayyumların milyonlarca liraya yaptırdığı lüks makam odaları, altın varaklı ‘kral banyoları’, fındık fıstığa ayrılan yüzlerce lira ve benzeri korkunç israf yeni başkanlar tarafından teşhir (...)


Siyasetçiler, önce bilinçsiz bırakıyor, sonra kullanıyor

Cuma 3 Mayıs 2019
Ortaya çıkan gerçekler, CHP lideri Kılıçdaroğlu’na yapılan linç girişiminin planlı olduğunu gösteriyor. Cenaze törenin bir aşamasında, AKP’li siyasetçiler ve kamu yetkilileri, CHP’lilere haber vermeden kalabalıktan ayrılıp başka bir yerde toplandılar. Ayrılmadılar, bir buçuk saat burada bekleyip, olayların (...)


Cezayir

Kitlelerin protesto eylemleri rejimi krize sürükledi

Cuma 3 Mayıs 2019
22 Mart Cuma günü Cezayir’in birçok bölgesindeki kötü hava şartlarına rağmen birçok kentte kitlesel protesto yürüyüşleri tertiplendi. Bundan bir ay önce 22 Şubat’ta başlayan başkaldırı, Cezayirlilerin değimiyle “hirak”, gittikçe büyüyor. Kitleler hep birlikte, rejimin seçimleri ileri tarihe almayı, ulusal (...)


Sudan

Diktatör devrildi, ama ordu yine iktidarda

Cuma 3 Mayıs 2019
Sudan’da kitleler 4 aydan fazla bir süre boyunca tüm ülkede seferberliklerini sürdürerek, yüzlerce insanın ölümüyle büyük bir bedel ödeyerek diktatör Ömer el Beşir’i devirmeyi başardı. O, 11 Nisan Perşembe günü ordu yöneticileri tarafından görevden alınıp tutuklandı. Ama kitleler bununla yetinmedi ve yine (...)


Ukrayna

Oligark ve “halkın hizmetçisi”

Cuma 3 Mayıs 2019
21 Nisan’da Ukrayna’da yapılan başkanlık seçiminde eski Başkan Petro Poroçenko, yeni aday Volodimir Zelenski tarafından devre dışı bırakıldı. Kesin kazanır görünen Poroçenko, rakibinin aldığı %73’lük oy ile mindere serildi. Zelenski’nin hiçbir program savunmasına gerek kalmadan kazanması, seçmenlerin her şeyden (...)


Yerel seçimler ve son bir yıl içerisindeki önemli gelişmeler

Cuma 3 Mayıs 2019
Son yerel seçimlerden aylarca önce kamuoyu yoklamalarının çoğunluğu Erdoğan’a bağlı Cumhur ittifakının önemli büyük şehirleri kaybetme olasılığının yüksek olduğuna vurgu yapıyordu. Erdoğan, Bahçeli ve Cumhur ittifakı bunu görüp kendi çıkar ve koltuklarını koruyabilmek için “ellerinden geleni” yapmaya başladılar. Ancak (...)


Yaşasın 1 Mayıs

Cuma 3 Mayıs 2019
1 Mayıs “birlik, mücadele, dayanışma” gününde öne çıkan en temel talepler işçi sınıfının yeni hak almasına yönelik değil, var olanları korumasına yönelikti. 1 Mayıs işçi sınıfının önemini ve gücünü gösterdiği bir gün değil, sendika bürokratlarının sızlanma günü gibi geçti. Kıdem tazminatı, emeklilik hakkı, işsizlik, (...)


Sınıf Mücadelesi Sayı:250- 5 Nisan 2019

Cuma 5 Nisan 2019
Sınıf Mücadelesi 250. sayıyı buradan PDF olarak indirebilirsiniz.


31 Mart yerel seçim sonuçları Erdoğan ve AKP iktidarının ne kadar yıprandığını açıkça gösteriyor

Cuma 5 Nisan 2019
Erdoğan ve Bahçeli önderliğinde oluşturulmuş olan Cumhur İttifakı, 31 Mart Pazar günü yapılan yerel seçimlerde, öncelikle Başkent Ankara ve İstanbul’u, ayrıca Adana, Mersin, Antalya gibi diğer başka önemli kentleri de kaybetti. Böylece, İttifakın ne kadar yıpranmış olduğu açıkça ortaya çıktı. Seçim kampanyası (...)


Ekonomi nereye gidiyor?

Cuma 5 Nisan 2019
Swap, kabaca konuşmak gerekirse, bir çeşit para değiş tokuşudur. Geçtiğimiz günlerde sıkça duyduğumuz “TL swap faizi Londra’da %1.300’lere ulaştı” haberlerinin ne anlama geldiğini olabildiğince sade biçimde anlatalım. Erdoğan’ın S-400 anlaşması, Golan Tepeleri hakkındaki söylemleri, yani ABD ile Türkiye’nin (...)

Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr    ?