Sinif Mucadelesi

En yeni makaleler


En yeni makaleler


Seçim bitti, sıra işçi sınıfına saldırılarda

Cuma 5 Nisan 2019
Erdoğan seçim meydanlarında ekonomi lafını ağzına almadı; işsizlik, geçim derdi, düşük ücret, ağır çalışma şartları hiç gündeminde yoktu. Seçim biter bitmez, daha akşamından bir gündeminin de ekonomi olacağını söyledi. Zaten büyük patronların borazanı medya ağzı ile, daha günler öncesinden, Erdoğan’ın seçimden sonra (...)


THY’de toplu sözleşme tıkandı...

Cuma 5 Nisan 2019
Hava-İş Sendikası ile THY yönetimi arasında 3 Ocak’ta başlayan toplu sözleşme görüşmeleri tıkandı. Hava-İş Sendikası’nın işveren güdümünde olduğu biliniyor. Dolayısıyla sözleşmenin tıkanmaması beklenirdi. Ancak öyle olmadı. Hava-İş yönetimi ciddi bir sendika olmadığı için THY yönetiminin gözünde güvenilir bir muhatap (...)


Seçimden sonra CHP’nın siyaseti

Cuma 5 Nisan 2019
Seçimin ertesi günü belirginleşen sonuçlar, özellikle CHP seçmeni ve bu seçimde AKP’nin gitmesi amacıyla oy kullananlar arasında sevinç duygusu yarattı. Karanlık havaya rağmen CHP’nin seçim sloganı “bahar geldi” dillerdeydi. Ancak CHP yönetimi için aynı tavrı söylemek güç. Parti yönetimi seçim kutla-masını bile (...)


AKP’nin İstanbul açmazı

Cuma 5 Nisan 2019
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı CHP’li İmamoğlu kazandı, ancak göreve başlaması geciktiriliyor. Belediye binasının etrafı zırhlı polis araçları ve ağır silahlı polisler tarafından kuşatılmış durumda. Buna yandaş gazetecilerin ve politikacıların hiç bitmeyen saldırgan konuşmaları eşlik ediyor. Bu büyük (...)


Erdoğan MHP’yi büyütüyor, CHP ise İYİ Parti’yi

Cuma 5 Nisan 2019
Belediye seçimlerinin bir sonucu MHP’nin bizzat AKP ve Erdoğan eliyle güçlendirilmesidir. MHP ikiye bölünüp İYİ Parti’nin oluşmasından sonra, Bahçeli uğradığı büyük güç kaybı nedeniyle Erdoğan’a bağlandı. Birkaç ay öncesinde hakaretler yağdırdığı, yalancılık ve ihanetle suçladığı Erdoğan’ı siyaseten yıpratabilecek (...)


Filistin

Protestolar şiddetle bastırıldı

Cuma 5 Nisan 2019
14 ve 19 Mart günleri arasında yüzlerce Filistinli Gazze Şeridi’nde sloganlar atarak yürüdü, sosyal medya üzerinden “Bizler de yaşamak istiyoruz” sloganıyla bağlantı kurdular ve bunu yürüyüşlerinde tekrarladılar. Dar bir bölge olan Gazze’de iki milyon insan yaşıyor. İsrail hükümeti Gazze’ye karşı üç savaş yapıp (...)


Cezayir

Kitlelerin protesto eylemleri rejimi krize sürükledi

Cuma 5 Nisan 2019
22 Mart Cuma günü Cezayir’de çok kötü hava şartlarına rağmen birçok kentte kitlesel protesto yürüyüşleri yapıldı. Bir ay önce 22 Şubat’ta başlayan başkaldırı, Cezayirlilerin deyimiyle “hirak”, gittikçe büyüyor. Kitleler hep birlikte, rejimin seçimleri ileri almayı, ulusal konferans ve Anayasa değişikliğini içeren B (...)


ABD

Biz işçi sınıfı, bir bütünüz

Cuma 5 Nisan 2019
Yüz binlerce erkek, kadın ve çocuk canlarını kurtarmak için kaçıyor ve ABD’ye giriş için çabalıyor. Çoğunluğu Orta Amerika’dan, yani El Salvador, Guatemala ve Honduras gibi dünyadaki en yüksek oranda şiddet yaşanan yerlerinin birkaçından geliyor. Bu göçmenlerin çoğu, yasal yollara başvururlarsa mahkemeye (...)


İflas eden Chavezci siyaset emperyalist manevralarla karşı karşıya

Cuma 5 Nisan 2019
Venezuela ekonomisi 2008’in küresel çöküşünden korunamadı. 2009’da ekonomisi neredeyse %4 küçüldü. Diğer ülke yöneticileri gibi, Venezuela hükümeti de 1998’den 2013’e, Chavezci hareketinin kurucusu Hugo Chavez (1954-2013) başkanlığında, krizin bedelini emekçilerin ödemesi gerektiğini söylüyordu. Chavez, işçilerin (...)


Mart 1919: Komünist Enternasyonal’in Kuruluşu

Cuma 5 Nisan 2019
100 yıl önce, Bolşevik Partisinin daveti üzerine onlarca devrimci parti temsilcisi Moskova’da yeni bir devrimci Enternasyonal kurmak için toplandı. Ekim 1917’de Bolşevikler ilk defa başarılı bir işçi devrimi ile iktidarı ele geçirmişti. Enternasyonalist militanlar mücadelelerini sadece Rusya ile (...)

Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr    ?