Sinif Mucadelesi

En yeni makaleler


En yeni makaleler


Asker, Suriye’de silahlı dinci milisleri koruyor

Pazar 7 Temmuz 2019
Suriye’den cenaze gelmeye devam ediyor. Erdoğan iktidarının gönüllü olduğu İdlib kentinde çatışmanın önlenmesi, askerlerin canına mal oluyor. İdlib, Suriye hükümetinin denetimi dışında ve Suriye ordusu şehre girmek için zaman zaman bombalıyor. Burada hem Suriye rejimiyle çatışmış olanlar hem de IŞİD’den arta (...)


Ergenekon davasında mutlu son

Pazar 7 Temmuz 2019
12 yıl süren 235 sanıklı Ergenekon davası, tüm sanıkların beraatiyle sonuçlandı. Ancak başta Ergenekon savcısı Zekeriya Öz olmak üzere, tüm savcı ve yargıçları ya firari ya da FETÖ’den hapiste. Ergenekon yargılaması için 20’den fazla dava birleştirildi; 17 bin sayfa iddianame yazıldı; 100 binden fazla telefon (...)


ABD-İran

ABD tehdit ediyor

Pazar 7 Temmuz 2019
Son zamanlarda Trump neredeyse her gün İran’a karşı tehdit savuruyor. Önce uygulanan ambargo siyaseti ile kıtlık, işsizlik ve müthiş fiyat zamları ile tırmanan enflasyon sonucu yoksul kitleler açlığa sürüklendi. Şimdi de Trump, işi askeri tehdit aşamasına vardırıp bölgede askeri yığınak ve takviye yapıp savaş (...)


Sudan

İsyan eden kitlelere karşı cellatlar harekete geçti

Pazar 7 Temmuz 2019
Hartum’daki Genelkurmay merkezi civarındaki yürüyüşçülerin 3 Haziran’da katledilmesinden bu yana terör tüm ülkeye yayıldı. Bugün ölü sayısı 100’ü, yaralı sayısı 500’ü geçti. Hızlı Müdahale isimli özel askeri birlikler kent içinde devriye geziyor, her an ateş açmaya hazır zırhlı araçların etrafında otomatik silahlarla (...)


Brezilya

Emeklilik reformu protesto edildi

Pazar 7 Temmuz 2019
Brezilya’da 14 Haziran’da milyonlarca emekçi ve öğrenci, 10 sendika konfederasyonun çağrısına uyarak, emeklilik reformuna ve eğitim bütçesinin kısılması planına karşı eylemlere katıldı. Dövizler ve militanlar, sene başından beri iktidarda olan gerici Başkan Bolsonaro’nun ve Adalet Bakanı Sergio Moro’nun çekip (...)


Cezayir’de düzene karşı mücadele

Pazar 7 Temmuz 2019
Buteflika’nın iktidara beşinci adaylığı, ülkenin tüm bölgelerinde farklı kuşaklarını, erkek ve kadın öğrencilerin, ona karşı birlik ve bütün olmasını sağladı. Ülkenin dört bir yanında "özgür ve demokratik Cezayir" için haykırıldı. Her birinin düzene karşı ayaklanmasının nedeni vardı. Yargıç ve avukatlar bir hukuk (...)


Geçiş Programı hala güncel

Pazar 7 Temmuz 2019
Geçiş Programı, 80 yıl önce yazılmasına rağmen, en emin rehber. Toplum değişse de birçok yönden 1938’dekine benziyor. Ezilenlerin sınıf bilinci, anın gerektirdiği düzeyden uzak. Ancak devrimcilerin rolü, işçi sınıfının durumuyla, durumun gerektirdikleri arasında bağlantı kurma olanağını bularak, emekçilere (...)


Sınıf Mücadelesi 252. sayıyı buradan PDF olarak...

Perşembe 6 Haziran 2019
Sınıf Mücadelesi 252. sayıyı buradan PDF olarak indirebilirsiniz.


Erdoğan ve AKP iktidarı patronlar düzeni için sonuna kadar gitmeye kararlı

Perşembe 6 Haziran 2019
Yaşam şartlarının gittikçe zorlaşıyor. Öyle ki hasat nedeniyle sebze fiyatının biraz düşmesi, soğan ve patatesin 3 liraya inmesi, mutlu ediyor. Erdoğan’ın “ustalık” devri, toplumu bu hale getirdi. İktidarın kontrolündeki medya pazar fiyatlarını birinci haber yapıyor; enflasyon yüzde bir bile düşmediği halde (...)


Ekonominin gerçeği

İşsizlik ve hayat pahalılığı

Perşembe 6 Haziran 2019
Siyasetçiler, bir yandan “her şey güzel olacak” yok “daha güzel olacak” laflarıyla umut vermeye çalışırken diğer yandan iş ve ucuzluk vaat etmeyi unutmuyor. Lafla peynir gemisinin yürümediğini son seçimde bir kez daha gördüler. Sadece olumluya yorabileceği bir rakam bulmayı becerdiğinde ortada görünen damat (...)

Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr    ?