Sinif Mucadelesi

En yeni makaleler


En yeni makaleler


IV. Enternasyonal’in kuruluşundan 50 yıl sonra

Bugünün enternasyonalist devrimci militanları nasıl değerlendirmeli?
Cumartesi 6 Ekim 2018
Leon Troçki Çevresi’nin Bildirisi - 30 Eylül 1988 3 Eylül 1938’de on bir ülkeyi temsil eden yirmi beş delege, Troçki’nin eski dostlarından Fransız Alfred Rosner’in banliyödeki evinde, neredeyse kimseye duyurmadan yapılan bir toplantıda IV. Enternasyonal’i resmen ilan etti. 1938 yılı işçi sınıfı için önemli (...)


Sınıf Mücadelesi Sayı:244 - 6 Ekim 2018

Cumartesi 6 Ekim 2018
Sınıf Mücadelesi 244. sayıyı buradan PDF olarak indirebilirsiniz.


Krize çözüm programı; işçi sınıfından alıp patronlara vermeyi hedefliyor

Cumartesi 6 Ekim 2018
Açıklanan enflasyon rakamları bakan damat Albayrak’ın, açıkladığı ekonomik programı boşa çıkardı bile. Bu yıl açıklanan plana göre enflasyonun %7 olması gerekiyordu. Zaten bu güne kadar açıklanan programların hiç biri, üstelik hiç bir maddesi tutmadı. Bunun sorumlusu elbette yönetiriz dedikleri ekonomiyi yönetemeyen (...)


Havalimanı işçilerinin haklı isyanı

Cumartesi 6 Ekim 2018
14 eylül günü sabah saatlerinde, 4 yıldır 3. Havalimanını inşa eden 3 bini aşkın işçi, çalışma koşullarını protesto etti. Kaldıkları barakalardan çalıştıkları alanlara gitmek için rüzgar ve yağmur altında, uzun süre bekleyen işçilerin, yüksek sesle, ıslık ve alkışla sesini duyurmaya çalışmasıyla başlayan protesto, (...)


Türk Telekom üzerinden Lübnanlı Hariri’ye akan milyarlar

Cumartesi 6 Ekim 2018
Türkiye’nin en büyük özelleştirilmesi, 2005’te büyük reklamla yapılan Türk Telekom’un satışıydı. O zamanlar “devleti tüccar gibi yöneteceğiz” diyerek övünen Erdoğan başbakan, çeki tutan maliye bakanı Unakıtan, yanında duran Binali Yıldırım ulaştırma bakanıydı. Satın alan OGER, Katar şirketi ancak Lübnan başbakanı (...)


Flormar işçilerinin mücadelesi sürüyor

Cumartesi 6 Ekim 2018
Mayıstan bu yana mücadelelerini sürdüren, Gebze’deki Flormar kozmetik ürünleri fabrikasının işten çıkarılan işçileri, Yves Rocher grubunun alt kuruluşu olan şirketten haklarını istemeye devam ediyorlar. Fabrikada Petrol-İş sendikasını örgütlemeye çalıştıkları için işten çıkarılan veya çıkmaya zorlanan emekçiler, (...)


Suriye için Rusya-Türkiye uzlaşısı ne anlama geliyor?

Cumartesi 6 Ekim 2018
Suriye’nin geleceğine ilişkin karar, Tahran’da yapılan Türkiye-Rusya-İran görüşmesinin ardından yapılan Putin-Erdoğan görüşmesinde netleşti. Putin ve Erdoğan’ın uzlaşması, özet olarak 15 Ekim’e kadar İdlip kenti etrafında, Türkiye’nin denetiminde silahsız bölge oluşturulmasını içeriyor. Bu aslında, Suriye’de karşı (...)


Dini eğitim dayatması artıyor

Cumartesi 6 Ekim 2018
Eğitim dönemi her zamanki gibi sorunlarla başladı. Sorunlardan biri imam hatip okulu dayatması. Bir çok yerde veliler, imam hatibe dönüştürülen okullarının eskiye dönmesi için mücadele verdi. Sözde “halkın talebini” yapan iktidarın dayatması nedeniyle bazı yerlerde dava oldu, bazı yerlerde, aynı binada iki okul (...)


“Devlet” affı mafyaya yarayacak

Cumartesi 6 Ekim 2018
MHP yönetiminin, “kader mahkumları” laflarıyla başlattığı af talebi, şimdi “FETÖ’cü hakimlerin yanlış yargılamaları” gerekçesiyle gündemde tutuluyor. Erdoğan, karşıymış gibi görünüyor ve “devlet ancak kendine karşı işlenen suçları affedebilir” dedi. Ancak, Ağustos 2016’da, 15 Temmuz sonrası cezaevlerinde yer açmak (...)


Irak

Basra’da kitlelerin ayaklanması

Cumartesi 6 Ekim 2018
Irak’ın petrol üretilen güney bölgesinin büyük kentlerinden biri olan Basra’da su ve elektrik sıkıntısına ve siyasi liderlerin yaptığı yolsuzluklara karşı yapılan protesto gösterileri 8 temmuzdan beri devam ediyor. Irak ordusu, protestolara gerçek mermilerle ateş ederek karşılık verdi. Daha şimdiden, 20’den fazla (...)

Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr    ?