Sinif Mucadelesi

En yeni makaleler


En yeni makaleler


Cezayir

Gaid Salah ayaklanmayı durdurmaya çalışıyor

Perşembe 6 Haziran 2019
Cezayir Genel Kurmay Başkanı Gaid Salah 4 Mayısta, kitlelerin “çete” diye adlandırdıklarının önderi 3 kişiyi; Said Buteflika (görevden alınan eski başkanın kardeşi) ile istihbaratın eski iki başkanı olan Muhammed Mediene ve Atman Targay’ı tutuklattı. Protesto yürüyüşlerinde, rejimin güçlü adamı olarak görülen ve (...)


Avrupa Birliği

Seçimden sonra emekçi cephesi güçlenmeli

Perşembe 6 Haziran 2019
Le Pen ve partisi ile Macron ve partisi, Avrupa Birliğ seçim sonuçlarından memnun olduğunu duyurdu. RN (Ulusal Birlik, Le Pen’in partisi) birinci sırada, REM, (Cumhuriyetçi Hareket, Macron’un partisi) gerilemeyi önemli ölçüde engellediği için memnun. Her şey, seçmenlerin tek seçeneğinin bankacıların adayı (...)


15-16 Haziran mücadelesini hatırlayalım

Perşembe 6 Haziran 2019
1960’lı yıllarda, bugünkü gibi ihracatı hedefleyen değil, “ithal ikameci” olarak adlandırılan, iç tüketimi arttırmayı ve tüketim mallarının ülke içinde üretilmesine dayanan bir ekonomik sistem vardı. Bu, her köşe başında taklit mallar üreten imalathane açılmasına, montaj sanayinin gelişmesine yol açtı. Artan işçi (...)


Gezi parkı hala yerinde

Perşembe 6 Haziran 2019
Taksim Gezi parkına “Topçu Kışlası” bahanesiyle cami ve AVM yapılmasına karşı çıkışla başlayan Gezi mücadelesinin üzerinden 6 yıl geçti. Erdoğan’ın, iktidarına ve bu inşaata karşı çıkanların tepkisi daha öncesinde başlamıştı. Ancak bir gece yarısı, yıkım araçlarının parka girip ağaçları sökmesi, ani ve kitlesel bir (...)


Sınıf Mücadelesi Sayı:251- 3 Mayıs 2019

Cuma 3 Mayıs 2019
Sınıf Mücadelesi 251. sayıyı buradan PDF olarak indirebilirsiniz.


Patronlar, siyasetçilerin kendileri için birlik olmasını istiyor İşçi sınıfı, kendisi için birlik olmalı

Cuma 3 Mayıs 2019
Erdoğan’ın bir konuşmasında, laf arasında “Türkiye ittifakı” demesi sürekli gündemde tutuluyor. Medyada, sözde her türlü uzman, ardından siyasetçiler, adeta can simidi bulmuşçasına bu sözü dilinden düşürmüyor. Erdoğan eski nefret diline dönse de, geleceğe yönelik olarak bu yönde bir hazırlık yapıldığını (...)


Yeni ekonomi programı, reform planı nedir?

Cuma 3 Mayıs 2019
Damat Hazine ve Maliye Bakanı’nın açıkladığı plan emekçiler için ne ifade ediyor? Öncelikle “Yapısal Dönüşüm Programı” alt başlığının seçilmiş olması, yerli ve yabancı sermayenin isteklerinin hükümetin programı haline getirildiği fikrini vermek amaçlı. Damat bakan bu yolla emekçilerin, yoksulların gözlerini boyadığı (...)


Yeni havalimanı çalışanlar için de sıkıntılı

Cuma 3 Mayıs 2019
Yeni havalimanında, farklı departmanlardaki çalışanlar yetersiz eleman sebebiyle ve baskılardan ötürü çok uzun saatler boyunca çalışıyor. Uçaklara ikramları kamyonlarla uçağa götürüp yükleyip boşaltma işini yapanlar. Güvenlik görevlileri, uçağın içini temizleyen işçiler, hep aynı durumda. Çoğu işçinin haliyle yeni (...)


Kıdem tazminatına el koymak için yeni plan

Cuma 3 Mayıs 2019
Kıdem tazminatı yeniden gündemde. Hükümetin önceki planlarında bir fona dönüştürülmesi hedefi vardı, son açıklanan planla ise BES’e katılması söz konusu. BES’ten çıkış yasaklanıp zorunlu hale getirilecek ve patronlar, parayı buraya yatıracak. Ancak bu plan, kıdem tazminatı ödeme yükünden kurtulmak isteyen patronların (...)


Türkiye’nin Suriye ve Irak siyaseti

Cuma 3 Mayıs 2019
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun geçmiş günlerdeki Bağdat, Basra ve Erbil ziyaretleri son günlerde Irak ve Suriye konusunu yeniden gündeme getirdi. Elbetteki bu “yoğun gündem” hiç de emekçilerin çıkarlarına yönelik değil. Saatlerce bir şeyler anlatılıyor ama Ortadoğu’daki emekçilerin çıkarları lehine zerre kadar (...)

Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr    ?