Sinif Mucadelesi

En yeni makaleler


En yeni makaleler


Tüpraş ve Aliağa’da toplu sözleşme mücadelesi

Pazar 7 Temmuz 2019
Tüpraş işçisinin toplu sözleşmesini fırsat bilen Koç Holding işçilerin sırtından elde ettiği milyarlarına rağmen işçi haklarına saldırdı. Tüpraş’ta Koç Holding, Petrol-İş sendikası ile Ocak’tan beri sürdürdüğü ve 4 bin 300 işçiyi ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde, dayatmalarında ısrar etti. Sözleşme Yüksek (...)


MHP’den belediye yönetimi: İşten çıkarma

Pazar 7 Temmuz 2019
Mayıs ayı ortasından itibaren MHP’e bağlı Aliağa Belediyesi ekonomik sorunları bahane ede-rek işçilere saldırmaya başladı. Önce 18 Mayıs’ta 3 işçi işten atılıp 200 kişinin yeri değiştiril-di. Sonra saldırılar devam etti. Bugüne kadar 179 işçi işten atıldı. İşten atılanlar sadece söz-leşmeli veya taşeron işçilerle (...)


İstanbul’un çehresi değişiyor

Pazar 7 Temmuz 2019
31 Mart seçiminde İstanbul’u Ekrem İmamoğlu’nun kazanması ile zarar gören AKP, YSK’ya baskı uygulayarak seçimleri tekrar etmenin bedelini 806 bin farkla kaybederek ödedi. CHP’nin İstanbul’da aldığı oy sayısını yaklaşık 571 bin artırması ile akıllara, ’Üç ayda bu fark neden oluştu?’ sorusu geldi. Bu soruya cevap (...)


Trump, Erdoğan’a gülücük verdi karşılığında milyarlar aldı

Pazar 7 Temmuz 2019
G 20 zirvesinden dönen Erdoğan, kendisini ve ekibini, her fırsatta aşağıladığı sinema oyuncularından üstün gören Trump’la yaptığı görüşmeden çok memnun olduğunu açıkladı. Artık yeni bir konu çıkana kadar günlerce ekranlarda konuşmalar yayınlanıyor, sözde uzmanlar açıklama yapıyor, toplantılar, yorumlar, kısaca büyük (...)


Asker, Suriye’de silahlı dinci milisleri koruyor

Pazar 7 Temmuz 2019
Suriye’den cenaze gelmeye devam ediyor. Erdoğan iktidarının gönüllü olduğu İdlib kentinde çatışmanın önlenmesi, askerlerin canına mal oluyor. İdlib, Suriye hükümetinin denetimi dışında ve Suriye ordusu şehre girmek için zaman zaman bombalıyor. Burada hem Suriye rejimiyle çatışmış olanlar hem de IŞİD’den arta (...)


Ergenekon davasında mutlu son

Pazar 7 Temmuz 2019
12 yıl süren 235 sanıklı Ergenekon davası, tüm sanıkların beraatiyle sonuçlandı. Ancak başta Ergenekon savcısı Zekeriya Öz olmak üzere, tüm savcı ve yargıçları ya firari ya da FETÖ’den hapiste. Ergenekon yargılaması için 20’den fazla dava birleştirildi; 17 bin sayfa iddianame yazıldı; 100 binden fazla telefon (...)


ABD-İran

ABD tehdit ediyor

Pazar 7 Temmuz 2019
Son zamanlarda Trump neredeyse her gün İran’a karşı tehdit savuruyor. Önce uygulanan ambargo siyaseti ile kıtlık, işsizlik ve müthiş fiyat zamları ile tırmanan enflasyon sonucu yoksul kitleler açlığa sürüklendi. Şimdi de Trump, işi askeri tehdit aşamasına vardırıp bölgede askeri yığınak ve takviye yapıp savaş (...)


Sudan

İsyan eden kitlelere karşı cellatlar harekete geçti

Pazar 7 Temmuz 2019
Hartum’daki Genelkurmay merkezi civarındaki yürüyüşçülerin 3 Haziran’da katledilmesinden bu yana terör tüm ülkeye yayıldı. Bugün ölü sayısı 100’ü, yaralı sayısı 500’ü geçti. Hızlı Müdahale isimli özel askeri birlikler kent içinde devriye geziyor, her an ateş açmaya hazır zırhlı araçların etrafında otomatik silahlarla (...)


Brezilya

Emeklilik reformu protesto edildi

Pazar 7 Temmuz 2019
Brezilya’da 14 Haziran’da milyonlarca emekçi ve öğrenci, 10 sendika konfederasyonun çağrısına uyarak, emeklilik reformuna ve eğitim bütçesinin kısılması planına karşı eylemlere katıldı. Dövizler ve militanlar, sene başından beri iktidarda olan gerici Başkan Bolsonaro’nun ve Adalet Bakanı Sergio Moro’nun çekip (...)


Cezayir’de düzene karşı mücadele

Pazar 7 Temmuz 2019
Buteflika’nın iktidara beşinci adaylığı, ülkenin tüm bölgelerinde farklı kuşaklarını, erkek ve kadın öğrencilerin, ona karşı birlik ve bütün olmasını sağladı. Ülkenin dört bir yanında "özgür ve demokratik Cezayir" için haykırıldı. Her birinin düzene karşı ayaklanmasının nedeni vardı. Yargıç ve avukatlar bir hukuk (...)

Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr    ?