Sinif Mucadelesi

En yeni makaleler


En yeni makaleler


İran

ABD ambargosunun etkileri

Cumartesi 6 Ekim 2018
22 Eylülde İran’ın Huzistan eyaletinin başkenti Ahvaz’da askeri geçit törenine düzenlenen saldırıda 29 kişi öldürüldü. Mollalar rejimi, İran’daki kitlelerin ABD ambargosunun etkisi sonucu yüksek enflasyon, kıtlık ve yolsuzluklardan etkilendiği bir ortamda, bu saldırıyı kullanarak etrafında büyük bir birlik (...)


İngiltere

Anlaşma olsa da olmasa da hiçbir beklentimiz yok

Cumartesi 6 Ekim 2018
Yazın bitimiyle birlikte, Brexit pazarlığı da kaldığı yerden sürecek, tıpkı pazarlıkları 2 yıldır yönlendiren Tory hizbinin tartışmaları gibi. Yaz boyunca, bir anlaşmaya varılıp varılmayacağını tartışmak çok popülerdi. Aslında bu işten bile değil! Küçük Britanya’nın, kapitalist sınıfı ve şirketlerinin, en büyük (...)


Ekonomik kriz: Devrimciler için ülkeyi kurtarmanın değil, örgütlenmenin zamanı

Cumartesi 6 Ekim 2018
İkinci Dünya Savaşı öncesinde Avrupa’yı kasıp kavuran ekonomik çöküş ortamında Troçki, IV. Enternasyonal çatısında toplanan ve sürekli devrim ihtiyacını savunan tüm devrimcilere kılavuzluk edecek bir geçiş programı yazdı. Program, ekonomik kriz nedeniyle hayat pahalılığı ve işsizliğin katlanarak arttığı bu dönemde (...)


Eylül 1938 Dördüncü Enternasyonal’in kuruluşu

Cumartesi 6 Ekim 2018
Dördüncü Enternasyonal’in doğuşu, Leon Troçki tarafından yazılan Geçiş Programı kurucu metniyle 3 Eylül 1938’de ilan edildi. Lenin’in yanında Rus Devriminin yöneticisi, kendine muhalefet eden herkesi, özellikle de Sol Muhalefet’i yok eden Stalin’in alt edilmez, azımsanamaz muhalifi Troçki, işçi sınıfının (...)


Sınıf Mücadelesi Sayı:243 - 7 Eylül 2018

Cuma 7 Eylül 2018
Sınıf Mücadelesi 243. sayıyı buradan PDF olarak indirebilirsiniz.


Ekonomik krize karşı korunmanın tek yolu örgütlü mücadeledir

Cuma 7 Eylül 2018
Ağustos ayı enflasyon rakamları herkesi şaşırttı, çünkü gerçekleri yansıtmıyor. Aslında fiyat artışlarından daha çarpıcı olan marketlerdeki boş raflar. Her zaman tıklım tıklım dolu olan raflar boş çünkü yeni zam beklentisiyle ürünler depolarda bekletiliyor. Bu durum fiyat artışının yani enflasyonun artmaya devam (...)


Türkiye’yi sarsan feci ekonomik kriz

Cuma 7 Eylül 2018
Bir ay içinde liranın büyük değer kaybı, Türkiye ekonomisinin bataklığa saplandığını gösterdi. Dünya ekonomik krizi son zamanlarda, Arjantin, Venezüella ve Türkiye gibi ülkeleri, başta yanlış hükümet siyasetleri olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı, diğer ülkelerden daha feci etkiliyor. Arjantin ekonomisi, (...)


KKTC’de emekçiler yeter dedi

Cuma 7 Eylül 2018
Kıbrıs Ercan Havalimanı’nda Hava Trafik kontrolörleri, hükümetin emekçilere yapmak istediği saldırıyı kabul etmedi ve hemen eyleme geçti. Çünkü dörtlü hükümet koalisyonu (en büyük hükümet ortağı ise CTP; bir nevi eski Stalinci Komünist Parti) emekçilerin haklarına saldırmaktan çekinmiyor. Hükümet kamu sektöründe (...)


İşçi düşmanı patron

Cuma 7 Eylül 2018
Adana’da sayacılar %40 zam istiyor Geçtiğimiz yıl yaygın, kalabalık ve Suriyeli meslektaşlarıyla birlikte verdikleri mücadeleleriyle ücret zammı alan sayacılar için yine mücadele zamanı geldi. Liranın dolar karşısındaki büyük değer kaybından dolayı sayacıların alım gücünde önemli düşüşler olması nedeniyle (...)


Suriye’de savaşın sonu mu göründü?

Cuma 7 Eylül 2018
Cuma günü İran’da, Suriye’nin geleceğini planlamak üzere Rusya, Türkiye ve İran liderleri toplanacak. Bu toplantının hemen öncesinde Rus jetleri, milis güçlerin son toplanma yeri olan Suriye’nin İdlib kentini vurdu. İdlib, Suriye rejimine karşı savaşan radikal İslamcı silahlı örgütlerin adeta son sığınağı (...)

Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr    ?