Sinif Mucadelesi

En yeni makaleler


En yeni makaleler


Brezilya

Aşırı sağın hazırlıkları

Cumartesi 3 Kasım 2018
Bolsonaro, Brezilya Başkanı seçildi. Aşırı sağcı politikacı, ülkeyi 21 yıl boyunca kana bulayan askeri diktatörlük hayranı, polise olağanüstü yetkiler verip “kızıl haşeratı” temizlemek istediğini söyledi. “Haşerat” haklarını arayan emekçiler, topraksız köylüler sendikacılar, sol örgüt militanları. Kendine İşçi (...)


Eylül 2008 “İpotekli ev kredisi” krizinden genel krize

Cumartesi 3 Kasım 2018
15 Eylül 2008’de, New York’ta ticaret bankası Lehman Brothers, mali sistemi felce uğratarak ve dünya yöneticileri arasında paniğe neden olarak iflas etti. Amerikan emlak, yani gayrimenkul sisteminde bir yıl önce başlamış olan kriz, genel krizin belirgin bir biçimde daha da kötüleşmesini tetikledi. Dünya (...)


Cumhuriyet’in 95 yıllık bilançosu

Cumartesi 3 Kasım 2018
Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda Türkiye, başta İngiliz ve Fransız emperyalizmi olmak üzere emperyalist güçler tarafından işgal edilip parçalanmıştı. Kitlelerin katıldığı ve bedelini ödediği ama Mustafa Kemal ile İsmet İnönü’nün önderliğinde verilen Kurtuluş Savaşı sonucunda, Lozan’da emperyalist güçlerle yapılan (...)


IV. Enternasyonal’in kuruluşundan 50 yıl sonra

Bugünün enternasyonalist devrimci militanları nasıl değerlendirmeli?
Cumartesi 6 Ekim 2018
Leon Troçki Çevresi’nin Bildirisi - 30 Eylül 1988 3 Eylül 1938’de on bir ülkeyi temsil eden yirmi beş delege, Troçki’nin eski dostlarından Fransız Alfred Rosner’in banliyödeki evinde, neredeyse kimseye duyurmadan yapılan bir toplantıda IV. Enternasyonal’i resmen ilan etti. 1938 yılı işçi sınıfı için önemli (...)


Sınıf Mücadelesi Sayı:244 - 6 Ekim 2018

Cumartesi 6 Ekim 2018
Sınıf Mücadelesi 244. sayıyı buradan PDF olarak indirebilirsiniz.


Krize çözüm programı; işçi sınıfından alıp patronlara vermeyi hedefliyor

Cumartesi 6 Ekim 2018
Açıklanan enflasyon rakamları bakan damat Albayrak’ın, açıkladığı ekonomik programı boşa çıkardı bile. Bu yıl açıklanan plana göre enflasyonun %7 olması gerekiyordu. Zaten bu güne kadar açıklanan programların hiç biri, üstelik hiç bir maddesi tutmadı. Bunun sorumlusu elbette yönetiriz dedikleri ekonomiyi yönetemeyen (...)


Havalimanı işçilerinin haklı isyanı

Cumartesi 6 Ekim 2018
14 eylül günü sabah saatlerinde, 4 yıldır 3. Havalimanını inşa eden 3 bini aşkın işçi, çalışma koşullarını protesto etti. Kaldıkları barakalardan çalıştıkları alanlara gitmek için rüzgar ve yağmur altında, uzun süre bekleyen işçilerin, yüksek sesle, ıslık ve alkışla sesini duyurmaya çalışmasıyla başlayan protesto, (...)


Türk Telekom üzerinden Lübnanlı Hariri’ye akan milyarlar

Cumartesi 6 Ekim 2018
Türkiye’nin en büyük özelleştirilmesi, 2005’te büyük reklamla yapılan Türk Telekom’un satışıydı. O zamanlar “devleti tüccar gibi yöneteceğiz” diyerek övünen Erdoğan başbakan, çeki tutan maliye bakanı Unakıtan, yanında duran Binali Yıldırım ulaştırma bakanıydı. Satın alan OGER, Katar şirketi ancak Lübnan başbakanı (...)


Flormar işçilerinin mücadelesi sürüyor

Cumartesi 6 Ekim 2018
Mayıstan bu yana mücadelelerini sürdüren, Gebze’deki Flormar kozmetik ürünleri fabrikasının işten çıkarılan işçileri, Yves Rocher grubunun alt kuruluşu olan şirketten haklarını istemeye devam ediyorlar. Fabrikada Petrol-İş sendikasını örgütlemeye çalıştıkları için işten çıkarılan veya çıkmaya zorlanan emekçiler, (...)


Suriye için Rusya-Türkiye uzlaşısı ne anlama geliyor?

Cumartesi 6 Ekim 2018
Suriye’nin geleceğine ilişkin karar, Tahran’da yapılan Türkiye-Rusya-İran görüşmesinin ardından yapılan Putin-Erdoğan görüşmesinde netleşti. Putin ve Erdoğan’ın uzlaşması, özet olarak 15 Ekim’e kadar İdlip kenti etrafında, Türkiye’nin denetiminde silahsız bölge oluşturulmasını içeriyor. Bu aslında, Suriye’de karşı (...)

Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr    ?