Sinif Mucadelesi

En yeni makaleler


En yeni makaleler


Emekçiden kesilip silah alınıyor

Perşembe 6 Haziran 2019
ABD hükümeti ile süren S-400 gerginliği, horoz dövüşüne döndü. Medyada sürekli gündemde tutulan laf kalabalığı, AKP hükümetinin dayattığı silahlanma harcamalarının, uzun yıllar boyunca Türkiye emekçilerine yüklediği büyük bedeli gizliyor. Bugün esamesi okunmayan Rusya karşıtı siyasetin bedelini S-400’e, 20 milyar (...)


AKP bir kez daha seçimi kendine uyduruyor

Perşembe 6 Haziran 2019
İstanbul seçimiyle ilgili gelişmeler, AKP kadrolarının ve onları yönlendiren patronların, kâr kapılarını korumak için hiç bir sınır tanımayacaklarını gösteriyor. Belediye üzerinden kurulan yağma düzeni için yasaları, kamu çalışanlarını, hukuku, siyaseti, dini, akla gelen her yolu kullanıyorlar. Erdoğan ve AKP, (...)


Çözüm sürecinden dağların bombalanmasına

Perşembe 6 Haziran 2019
Ordu, uzun bir aradan sonra, bir kez daha kuzey Irak’a girdi. Daha önce PKK’ya karşı, daha kısa aralıklarla, kimisi aylarca süren 20’den fazla askeri operasyon yapılmıştı. Türk devleti kurulduğundan beri Kürt halkına karşı her zaman gündemde olan askeri şiddet, 1990’lardan itibaren burjuvazinin tepkisini (...)


Kıbrıs’ta yeni hükümet kuruldu

Perşembe 6 Haziran 2019
2 Şubat 2018’de başta CTP (Stalinci Komünist Partisi) olmak üzere HP, TDP ve DP ortaklığıyla kurulan bu hükümet bazı eleştirel söylemlere rağmen sağcı eski hükümetin siyasetini devam ettirdi. Ancak AKP hükümeti, 4’lü koalisyonu yeteri kadar “itaatkar” bulmadığı için gerekeni yaptı. Afrika gazetesinin aktardığına (...)


Yargı, reformla düzelecek gibi değil

Perşembe 6 Haziran 2019
Bir hakim, duruşmada dava konusunu bırakıp avukatın etek boyunu tartışma konusu yapması, medyaya yansıyınca, geçici olarak görevden uzaklaştırıldı. Kadınlar, aşağılanıyor, dövülüyor, tacize, tecavüze uğruyor, sadece medyaya yansıyınca yani “ayıp olunca” sorumlular kıpırdanıyor. Üstelik bunlar, ansızın olmuyor; (...)


ABD-İran

Trump savaş gemilerini gönderiyor

Perşembe 6 Haziran 2019
ABD hükümeti Mayıs ayı başından beri İran’a karşı açıklamalar yapıp tehditler savuruyor. Başkan Trump önce İran ile ticari ilişkilerdeki yasakları artırdı. ABD’ye göre İran’dan petrol alma izni olan ülkeler, 1 mayıstan itibaren yasağa dahil edildi. Artık İran’ın döviz sıkıntısı artacak ve ihtiyacı olan ürünleri dünya (...)


Cezayir

Gaid Salah ayaklanmayı durdurmaya çalışıyor

Perşembe 6 Haziran 2019
Cezayir Genel Kurmay Başkanı Gaid Salah 4 Mayısta, kitlelerin “çete” diye adlandırdıklarının önderi 3 kişiyi; Said Buteflika (görevden alınan eski başkanın kardeşi) ile istihbaratın eski iki başkanı olan Muhammed Mediene ve Atman Targay’ı tutuklattı. Protesto yürüyüşlerinde, rejimin güçlü adamı olarak görülen ve (...)


Avrupa Birliği

Seçimden sonra emekçi cephesi güçlenmeli

Perşembe 6 Haziran 2019
Le Pen ve partisi ile Macron ve partisi, Avrupa Birliğ seçim sonuçlarından memnun olduğunu duyurdu. RN (Ulusal Birlik, Le Pen’in partisi) birinci sırada, REM, (Cumhuriyetçi Hareket, Macron’un partisi) gerilemeyi önemli ölçüde engellediği için memnun. Her şey, seçmenlerin tek seçeneğinin bankacıların adayı (...)


15-16 Haziran mücadelesini hatırlayalım

Perşembe 6 Haziran 2019
1960’lı yıllarda, bugünkü gibi ihracatı hedefleyen değil, “ithal ikameci” olarak adlandırılan, iç tüketimi arttırmayı ve tüketim mallarının ülke içinde üretilmesine dayanan bir ekonomik sistem vardı. Bu, her köşe başında taklit mallar üreten imalathane açılmasına, montaj sanayinin gelişmesine yol açtı. Artan işçi (...)


Gezi parkı hala yerinde

Perşembe 6 Haziran 2019
Taksim Gezi parkına “Topçu Kışlası” bahanesiyle cami ve AVM yapılmasına karşı çıkışla başlayan Gezi mücadelesinin üzerinden 6 yıl geçti. Erdoğan’ın, iktidarına ve bu inşaata karşı çıkanların tepkisi daha öncesinde başlamıştı. Ancak bir gece yarısı, yıkım araçlarının parka girip ağaçları sökmesi, ani ve kitlesel bir (...)

Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr    ?