Sinif Mucadelesi

En yeni makaleler


En yeni makaleler


Emperyalizmin kargaşasına ve kokuşmasına karşı işçi sınıfının mücadele programı

Perşembe 21 Mart 2019
Dünyanın durumuyla farklı bölgelerdeki karışıklıklar arasında derin ve organik bağlar var. Aynı durum emperyalist güçlerin hem ekonomi hem de uluslar arası ilişkileri için de geçerli. Artık insanlık, kendi faaliyetlerinin sonucu olan küresel ısınmaya ve okyanusların adeta çöplüğe dönüşmesi karşısında aciz. Tüm (...)


Kongre metinleri

Cumartesi 9 Mart 2019
Uluslararası ilişkiler Uluslararası ilişkilerde gerginliklerin sürmesi, kapitalist krizin daha da derinleştiğinin bir ifadesi. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra büyük güçlerin başroldeki siyasetçileri ve onlara hizmet eden aydınların, önümüzde dönem sakin geçecek deyişi; hatta en aptallarının tarihin (...)


Sınıf Mücadelesi Sayı:249- 8 Mart 2019

Cumartesi 9 Mart 2019
Sınıf Mücadelesi 249. sayıyı buradan PDF olarak indirebilirsiniz.


Ekonomik krizin gölgesinde seçim işsizliği, pahalılığı, hiç bir sorunu çözmeyecek

Cumartesi 9 Mart 2019
Seçim tarihi yaklaştıkça, siyasi parti yetkililerinin ve adayların, seçilmek için söyledikleri tehditler, hakaretler, saçmalıkları ve boş vaatleri, karşılıklı olarak ortaya dökülüyor. AKP, Yozgat yöneticilerinin, “... her fabrika ak partinin, işe biz alırız” sözleri çarpıcı bir örnek. Tanzimi eleştiren CHP (...)


Ekonomi kriz batağına gömülmeye devam ediyor

Cumartesi 9 Mart 2019
Türkiye Ekonomisi emekçiler açısından çok zor günler geçiriyor ve görünen o ki zor günlerin devamı kapıda. Enflasyon Enflasyon önceki ay için %20, geçtiğimiz ay içiz %19 olarak açıklandı. Damadın hesabı tuttu çünkü günlük hayatımızda hiç kullanmadığımız ürünlerde hesaplamaya dahil. Gerçekten hayatlarımıza etki (...)


Kâr halk sağlığından daha önemli

Cumartesi 9 Mart 2019
KHK ile akademiden uzaklaştırılan, Gıda Mühendisi Bülent Şık’a, 2018’de Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan “Türkiye’yi kanser eden ürünleri devlet gizledi, biz açıklıyoruz! İşte zehir listesi" başlıklı yazı dizisi nedeniyle dava açıldı. Yazı dizisinde, Sağlık Bakanlığı’nın 2011-2016 arasında Kocaeli Dilovası, (...)


Büyükşehir çalışıyor!

Cumartesi 9 Mart 2019
Seçim yaklaştıkça, belediye hizmetleri gündeme geliyor. Çöken binalar nedeniyle sokakta kalan aileler, ulaşım, altyapı hizmetlerinin yetersizliği, kaçak yapılaşma; sorun ve eksikler çok. Şimdi bu sorunlara çözüm önerileri sıralayanlar, koltuklarında otururken, iş yaptıkları patronların kasalarını doldurmakla, (...)


Suriye siyaseti emperyalizmin emirlerinden ibaret

Cumartesi 9 Mart 2019
Emperyalist güçler, Suriye’de savaşı bitip barıştan kazanmaya karar verdi. Bu doğrultuda AKP’nin Suriye siyaseti, bir kez daha yalpalıyor. ABD’nin “güvenli bölge” önerisine karşı olan Erdoğan, şimdi güvenli bölgeyi savunuyor. Esat “yıkılmalı” diyen Erdoğan, bir düzeyde “görüşme sürüyor” dedi. Tüm bunlar, başta (...)


Devletin polis sevdası, kadın düşmanlığı

Cumartesi 9 Mart 2019
Bir polisin, gösterici genç bir kadın öğrenciyi, cinsel tacizle gözaltına alması tepkiye neden oldu. İçişleri bakanı; “... Eğer taciz varsa üzerine ilk biz gideriz... ’Babası FETÖ’den ihraç, kardeşi DHKP-C’li proje kadın’ üzerinden polisi ezmesine müsaade etmeyiz” diyerek, polisi savundu. Oysa bu olay ilk değil; (...)


Tanzim; gıdadaki kâr düzenine bir örtü

Cumartesi 9 Mart 2019
Bursa’da bahçelerden meyve-sebze çalıp, semt pazarında satan 3 kişi jandarma tarafından, suçüstü yakalandı. Artık para, altın değil, sebze hırsızlığı daha kârlı. Açıklanan rakamlara göre son 10 yılda tüm dünyada gıda fiyatı %20 artarken, Türkiye’de artış %200 civarında oldu. Bu büyük artış ve fark, Türkiye’de gıda (...)

Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr    ?