Sinif Mucadelesi

En yeni makaleler


En yeni makaleler


Her düzeyde şiddet artıyor

Cuma 3 Ağustos 2018
Bir çocuğu taciz ettiği iddia edilen bir kişi linç edildi, başka biri polis tarafından zorlukla linçten kurtarıldı. Çocuklara yönelik şiddet hem artıyor hem de daha önce medya ve ilgili kurumlar tarafından yok sayılırken şimdi büyük kampanyayla duyuruluyor. Taciz dahil olmak üzere, çocuklara yönelik şiddetin (...)


Oktar’ın evrim kariyeri bitti mi?

Cuma 3 Ağustos 2018
Adnan Oktar’a yapılan polis baskınını, büyük bir medya kampanyası gündemde tutuyor. Oysa Oktar yeni tanınan biri değil: 1980’lerden bugüne 6 kez gözaltına alındı, 4 kez tutuklandı, her seferinde tertemiz, eski iğrenç yaşamına geri döndü. Atatürk’e hakaretle başladığı kariyerini, evrim karşıtı yayınlarıyla (...)


Sokak, başbakanı istifa ettirdi

Haiti
Cuma 3 Ağustos 2018
4 gün süren isyanın ardından 14 Temmuz’da, Başbakan Jack Guy Lafontant istifasını duyurdu. Başbakanın dayatmak istediği zamların açıklanmasının ardından büyük kentlerde kitleler sokağa döküldü. Kitleler akaryakıt fiyatlarına yapılmak istenen %30, motorine öngörülen %47 ve elektriğe erişimi olmayan en yoksulların (...)


Ortega ailesi iktidara sımsıkı sarıldı

Nikaragua
Cuma 3 Ağustos 2018
18 Temmuz’da Nikaragua hükümeti, yani Ortega ailesi, askeri güçlerini kullanarak Masaya kentini yeniden denetim altına aldı. Ülkede 3 aydır yapılan protestoların en önemli ve yoğun merkezlerinden biri Masaya idi. Hükümetin yaptığı baskı sonucunda, 280 kişi öldürüldü, 2 bin civarında yaralı var. 1979’da (...)


Ticaret savaşlarına doğru mu?

ABD
Cuma 3 Ağustos 2018
Donalp Trump’ın Avrupa seyahati, NATO’nun Brüksel zirvesine katılımı ve ardından İngiltere ziyareti, ABD ile Avrupa güçlerinin ekonomik savaş nedeniyle karşı karşıya gelişini ve belki de ABD’deki seçim kampanyasının gerçeklerini gündeme getirecek. Trump, genellikle diplomasi dilinin arkasında yatanları (...)


Ortadoğu’da petrol ve doğal gaz kavgası

Cuma 3 Ağustos 2018
Ortadoğu’da büyük güçlerin ve destekledikleri yerel rejimlerin, genellikle silahlı milisler üzerinden yürüttüğü savaşların arkasında çoğu zaman başka şeylerin yanında, petrol ve doğal gaz paylaşımı kavgası var. Örneğin 13 Şubat’ta Türk savaş gemileri Kıbrıs’ın güneyinde, İtalyan şirketi ENİ’ye ait petrol arama (...)


Enternasyonal Marşı’nın 130’uncu yılı

Cuma 3 Ağustos 2018
Geçtiğimiz Temmuz ayı, işçi sınıfının devrimci marşı olan Enternasyonal’in ilk söylenişinin 130’uncu yılıydı. Türkçe uyarlaması “Uyan artık uykudan uyan/Uyan esirler dünyası” diye başlayan ve her zaman patronların, düzen taraftarlarının öfkesini çeken şiir, bir Fransız işçi tarafından yazıldı ve yine bir işçi (...)


Sınıf Mücadelesi Sayı:241 - 6 Temmuz 2018

Pazartesi 9 Temmuz 2018
Sınıf Mücadelesi 241. sayıyı buradan pdf olarak indirebilirsiniz.


24 Haziran seçim sonuçları da yeni sistem de emekçilerin sorunlarına çözüm yolu açmayacak

Pazartesi 9 Temmuz 2018
Yeni sistemin ilk seçimi, Erdoğan’ın kendisi ve partisi AKP’nin zaferiyle sonuçlandı. Hem Erdoğan hem de partisi oy kaybetse de seçim sonuçları, erken seçime gitme kararının doğruluğunu gösteriyor. Yıpranma sürecine giren Erdoğan, partisinin yamağı durumundaki MHP liderinin ağzından erken seçim kararını (...)


Ekonomi nereye gidiyor?

Pazartesi 9 Temmuz 2018
Dış borçların ve bütçe açığının sürekli artması, enflayon ve dövizin tırmanışı; Türkiye’deki ekonomik krizin yansımaları. Dış borçlar sürekli artıyor: Türkiye’nin brüt dış borç miktarı Mart 2018’de 466.7 milyar dolara yükseldi. Borçtaki büyük artışta Kamu Özel İşbirliği projelerinin payı önemli bir yer tutuyor. Bunların (...)

Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr    ?