Sinif Mucadelesi

En yeni makaleler


En yeni makaleler


Fransa

İşçi sınıfını savunan aday!

Cuma 5 Mayıs 2017
Fransız başkanlık seçimlerinin ilk turu 11 adayın katılımıyla gerçekleşti. İki hafta sonra ilk turda en fazla oyu alan iki aday, arasında son tur olacak. Her iki aday, oy için insanların geleceğini değiştirmeyi vaad etseler de büyük şirketlerin istediği politikaları uygulayacak. Emekçilere ne söz verirlerse (...)


Venezuella

Muhalefet Maduro’ya karşı seferber oldu

Cuma 5 Mayıs 2017
Venezüella’da nisan başından beri sağ muhalefet Chavezci Başkan Nicolas Madura iktidarına karşı yürüyüşler tertipliyor. 22 nisandaki yürüyüş şiddet içermese de, yürüyüşlerin bir çoğunda şiddet olayları yaşandı ve özellikle polisle çatışmalar yaşandı. Nisan ayı başından bu yana 26 kişi öldürüldü. Chavezcilerin (...)


Ekonominin bitmeyen krizi II

Cuma 5 Mayıs 2017
Büyük spekülasyon fonları, zenginlerden, sanayi grupları ve farklı mali çevrelerden gelen devasa miktardaki parayla, özel mülkiyet temelinde faaliyet yapıyor. Bu durum tekelleşmiş kapitalizmin çelişkilerini arttırıyor, çünkü serbest rekabet temellerinde devam etmesi gerekirken tam zıddına dönüşüyor. Rekabeti (...)


Rus Devrimi’nin 100. yıldönümü

Lenin’in dönüşü ve Nisan Tezleri

Cuma 5 Mayıs 2017
Şubat Devrimiyle, çarlık iktidarı sona erdi; sosyalistler, Menşevikler ve Sosyalist Devrimcilerden oluşan geçici hükümet kuruldu. Sovyetler, yani işçi komisyonları, Bolşevik Partisinin önderliğiyle anlaşarak bu hükümete destek verdi. Lenin, sürgünden dönünce hemen bu siyasetle savaşmaya başladı. Menşevik (...)


16 Nisan geçti, emekçilerin sorunları yerinde duruyor!

Salı 18 Nisan 2017
Anayasa değişikliği 1 milyon 377 bin oy farkla kabul edildi. Oylanan anayasanın hazırlayıcısı, savunucusu ve tek kazananı olan Erdoğan, önce “atı alan Üsküdar’ı geçti” dedi, ertesi gün de “sür eşeği Niğde’ye” diye ekledi. Erdoğan, “istediğimi aldım, gerisini dinlemem” demeye getiriyor! Mühürsüz oy sayısının sonucu (...)


Sınıf Mücadelesi 7 Nisan 2017 tarihli 226....

Cuma 7 Nisan 2017
Sınıf Mücadelesi 7 Nisan 2017 tarihli 226. sayıyı bilgisayarınıza, tabletinize veya telefonunuza buradan indirebilirsiniz.


Referandum; Erdoğan saltanatı için grişim!

Cuma 7 Nisan 2017
Anayasa oylamasına az bir süre kaldı. Siyasetçiler seçim varmış gibi maydanlarda atıp tutuyor. Her yerde, “Millet için evet” veya “Geleceğim için hayır” gibi ne söylediği belli olmayan, her yöne çekilebilecek, sloganlarla dolu pankartlar asılı. Erdoğan ve AKP’li siyasetçiler, açılıştan açılışa koşuyor. Bunların (...)


Siyasetçiler, her yerde aynı!

Cuma 7 Nisan 2017
Patronlar ve siyasetçiler arasındaki işbirliği, Amerika Birleşik Devletleri’nde de Türkiye’den pek farklı değil. Örneğin Manisa Soma’da 301 madencinin öldüğü katliamdan önce, 2011 yılında maden ocağındaki işçiler, toplu bir şekilde AKP mitingine götürülmüştü. Patron kendisini "Gitmezsek maden ocağının kapanma (...)


Geçmişimizi unutmayalım!

Cuma 7 Nisan 2017
Geçmişte, işçi sınıfının zaferleri ve tarihe yazılan kazanımları var. Tüm bunlar, işçi sınıfına maddi, manevi bir çok hak bıraktı. Bunu sağlayan işçi sınıfının örgütlü olmasıydı. İşçi sınıfının bugünkünden çok daha fazla örgütlü olması, sendikaları da harekete geçiriyordu. İşçi sınıfı daha ileri gitmek istediğinde (...)


Akbank emekçilerinin grevi yasaklandı

Cuma 7 Nisan 2017
15 Temmuz darbe girişiminden sonra KHK ile emekçilere saldırılıyor. Son örneklerden biri Akbank’ın 55 bin emekçisinin grev kararının yasaklanması. Evrensel gazetesinin aktardığına göre Banka ve Sigorta İşçileri Sendikasında (BANKSİS) örgütlü olan Akbank çalışanları, hiçbir yöneticinin keyfi tutumuyla işten atma (...)

Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr    ?