Sinif Mucadelesi

En yeni makaleler


En yeni makaleler


Akşener yeni değil, denenmiş bir siyasetçi

Pazar 8 Ekim 2017
Yıpranan ve iktidardan düşme sürecine giren AKP’ye karşı yeni bir umut olmak için çaba harcayan Meral Akşener ve ekibi, daha kurulmadan, Ankara’da parti binası inşa ettiriyor. İnşaatta çalışan işçilerle konuşan Akşener’in, eli kirli olduğu için tokalaşmaktan çekinen bir işçiye “Kardeşim sen emekçisin, elini elbet (...)


Kürtlerin tercihine iktidarın öfkesi neden?

Pazar 8 Ekim 2017
Irak Kürdistanı’nda düzenlenen bağımsızlık referandumu, iktidar ve devlet çevrelerinin tepkisine neden oldu. Özellikle Erdoğan tehditkar, aşağılayıcı ve horlayıcı sözler sarfetti. Sonuçta, “tatbikat” adıyla, sınırdaki bir tarlada tank çevirmekten ileri gidilmedi. Kürtler, Irak’ta, Suriye’de, İran’da ve (...)


ABD

Vergi indirimi teklifi: Zenginlere daha çok servet!

Pazar 8 Ekim 2017
Donald Trump ve Parlamenter Cumhuriyetçiler vergi indirimi “tasarısını” açıkladığında, Trump bunun “dev gibi, güzel, koskoca, ülkede şimdiye kadarki en büyük vergi indirimi” olduğunu söyledi. O ve zengin dostları bakımından haklı olabilir! Geri kalanımız için, bunun dev gibi, koskocaman bir saldırı (...)


Almanya

Seçimlerin ardından

Pazar 8 Ekim 2017
Almanya, 24 Eylül’de yapılan seçimin sonuçlarının alınmasından sonra siyasi olarak daha istikrarsız bir döneme girmiş gibi görünüyor. Şansölye (Başbakan) Angela Merkel’in partisi olan Hıristiyan Birlik Partisi CDU/CSU (Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) ve Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) partilerinin birliği) hala (...)


Irak

Irak: Kürtler çok işe yararlar... ama kendi bağımsızlıklarını istememek şartıyla!

Pazar 8 Ekim 2017
Irak hükümeti, 18 Eylül Pazartesi günü 2005 yılından beri özerk olan Irak Kürdistanı’nın 25 Eylül’de gerçekleştireceği bağımsızlık referandumunu durdurma kararı aldı. Irak hükümetinin söylediğine göre bu referandum anayasaya aykırı. Ama gerçek nedenler farklı. Irak iktidarı, Başbakan Haydar el İbadi’nin (...)


1917 Ekim Devrimi I

Pazar 8 Ekim 2017
Rusya’da bundan bir asır önce işçi sınıfı iktidarı ele geçirdi. Tam yarım yüzyıl önce ise, Marx’ın deyimiyle, Parisli işçiler gök yüzünü fethetmeye kalkıştılar. Ancak Paris Komünü sadece iki buçuk ay sürdü ve Versaylılar tarafından ezildi. Rus Devrimi tarihteki ilk işçi devletini kalıcı olarak kurdu. Ekim (...)


Kadına, devlet eliyle dini şiddet

Pazar 8 Ekim 2017
Tüm dünyada 25 Ekim, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Gün olarak anılıyor. Son yıllarda savaş ve çatışmaların neden olduğu göçler, göçmen karşıtlığının ve dini gericiliğin tırmanışı, kadınların yaşam koşullarını kötüleştirdiği gibi kadına yönelik şiddeti de artırdı. Çatışma içindeki örgütlerden devlet güçlerine, (...)


Almanya

Genel seçim ortamında Erdoğan’ın referandumu

Çarşamba 4 Ekim 2017
Bu yıl gündeme Almanya’da da seçimler damgasını vuracak. Geçtiğimiz ilkbaharda üç eyalette (Lander) yerel seçimler yapıldı ve 24 eylüldeki genel seçimler kimin başbakan (şansölye) olacağını ve kalacağını belirleyecek. Ancak hiç beklenmedik bir şekilde neredeyse bir üçüncü seçim kampanyası oluştu: Türkiye’de geçen (...)


Sınıf Mücadelesi Sayı:231 - 8 Eylül 2017

Salı 12 Eylül 2017
Sınıf Mücadelesi Sayı:231 - 8 Eylül 2017 sayısını .pdf olarak buradan indirebilirsiniz.


OHAL kararnameleri emekçilerin haklarını kısıtlıyor

Salı 12 Eylül 2017
OHAL gerekçesiyle çıkarılan KHK’larla varolan haklar birbiri ardına kısıtlanıyor. Bir hakkını kullanmak isteyen emekçi, sıkça “OHAL’de yasak” cevabını alabiliyor. Yurt dışına çıkışlardan sağlığa ilişkin haklara, fazla çalışmadan ormanlardan yararlanmaya kadar, tüm toplumu etkileyen pek çok alanda kısıtlamalar (...)

Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr    ?