Sinif Mucadelesi

En yeni makaleler


En yeni makaleler


Sermayenin alternatifi CHP ve merkez sağ (Meral Akşener) mi?

Salı 12 Eylül 2017
CHP, özellikle de “Adalet” yürüyüşünden sonra tam hızla önümüzdeki seçimlere hazırlanıyor. Bütün çabalar, AKP’nin “metal yorgunluğunu” da kullanarak CHP’nin seçmen tabanını büyütüp önümüzdeki seçimleri kazanmak. CHP geçmişinden dolayı bazı yoksul kesimlerin, özellikle de esnaf ve kır yoksullarının, hatta bazı işçi (...)


JİTEM gitti SİHA geldi

Salı 12 Eylül 2017
31 ağustosta, Hakkari’de dört arkadaş piknik alanına mangal yapmaya gittiklerinde, SİHA (silahlı insansız hava aracı) tarafından vuruldu. Biri öldü, üçü yaralandı. Benzer bir olay daha önce Lise kırsalında olmuş, köylülere SİHA tarafından ateş açılmıştı. HDP milletvekillerinin son olayın arkasında durması, bu (...)


Venezüella

Muhalefet hiç iyi şeyler vaat etmiyor

Salı 12 Eylül 2017
Venezüella’yı sarsmakta olan kriz, başkan Maduro’nun dayattığı Kurucu Meclis seçiminden sonra daha da derinleşti. Sağın seçimi boykot çağırısına ve tehditler savurmasına rağmen seçim yapıldı ve 7 ile 8 milyon civarında seçmen oy kullandı. Maduro’ya muhalifler, devletin petrol zenginliklerini elinde bulundurmasına (...)


Fransa

Hem teröristlerin hem de kapitalizmin barbarlığına karşı çıkalım

Salı 12 Eylül 2017
Geçen hafta Perşembe günü Barselona’da ve Cambrils’de 14 ölü ve 120 yaralı; Londra’da martta ve haziranda 12 ölü; Manchester’de mayısta 22 ölü; Nisan’da Stockholm’da 5 ölü; Berlin’de aralıkta Noel pazarında 12 ölü; Nice’de 14 Temmuz 2016’da İngiliz gezi sahilinde 86 ölü… Suikastlar peşi sıra devam ediyor ve (...)


Tramp ve Kuzey Kore

Emperyalist dünyanın çılgınlığına karşı mücadele

Salı 12 Eylül 2017
ABD başkanı ile Kuzey Kore başkanı Kim Jong-un arasında bir ağız dalaşı sürüyor. Trump, 25 milyon nüfuslu ülkeyi “ateş altında bırakmakla” tehdit etti, nükleer silah kullanabileceğini belirtti. Kim Jong-un ise ABD’nin Pasifik okyanusundaki Guam adasındaki askeri üsleri bombalamakla tehdit etti. Trump’ın, böyle (...)


Genel seçimlerden sonra Cezayir -II

Salı 12 Eylül 2017
İktidar patronların hizmetinde Patronlar, büyük tüccarlar, büyük toprak sahipleri ve vurguncular, Buteflika’nın iktidarındakinden başka hiçbir dönemde işlerinin bu kadar serpilip geliştiklerini görmedi. Cezayirli patronlara ve Cezayir’de yerleşen yabancı şirketlere yapılan, vergi indirimi gibi avantajlar, (...)


Ya devrim, ya da savaş!

Salı 12 Eylül 2017
Rusya’da Şubat devriminin çarlığı yıkması, Birinci Dünya Savaşı’ndan çekilmesine hemen yol açmadı. Rusya için savaşın bitmesi, Ekim devriminden sonra bolşeviklerin iktidara gelmesiyle mümkün oldu. 1917 Haziran ayında, dönemin Kerensky hükümeti tarafından başlatılan askeri saldırı, Rus devriminin dış politikası ve (...)


Sınıf Mücadelesi Sayı: 230 4 Ağustos 2017

Pazar 6 Ağustos 2017
Sınıf Mücadelesi Sayı 230. sayıyı buradan indirebilirsiniz.


Emekçilere karşı OHAL sopası kullanılıyor

Pazar 6 Ağustos 2017
Son MÜSİAD toplantısında patronlara seslenen Erdoğan, OHAL’i kullanarak, işçilerin grev yapma tehlikesini önlediklerini söyledi. Ardından patronlara sordu; “OHAL’den niçin şikayet ediyorsunuz, işiniz mi aksadı?” ve ekledi; “Bir sorun yaşayan şahsıma gelsin.” Benzer bir durum, kıdem tazmınatında da yaşanıyor. (...)


Kamuda göstermelik pazarlık

Pazar 6 Ağustos 2017
Kamuda çalışan 3 milyona yakın memuru ve sözleşmeli çalışanı ilgilendiren toplu sözleşme tiyatrosu başladı. Görüşmelerde en etkili olan Memur-Sen maaş zammı yönünden üç seçenek sundu. Tekliflerin en düşüğünde 2018 yılı için en düşük maaş 2.804 (%38.5 zam) en yükseğinde ise 2.886 (%41.59 zam) lira isteniyor. (...)

Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr    ?