Sinif Mucadelesi

En yeni makaleler


En yeni makaleler


Suriye’de kâr paylaşımı

Cumartesi 3 Kasım 2018
Suriye için yapılan dörtlü zirvenin sonucunu, iktidar medyası “Suriye’nin geleceğine, halkı karar verecek” diye duyurdu. Aslında Erdoğan’ın söylediği, “Esad’ın geleceğine Suriye halkı karar verecek” idi. Daha önceki “Halep’te Emevi camiinde namaz kılmak” ya da “zalim Esed” lafları geçmişte kaldı. Zirvede, (...)


Suudi Arabistan

Prens, cinayetleri ve efendileri

Cumartesi 3 Kasım 2018
Suudi Arabistan’ın veliaht prensi Muhammed bin Selman kötü bir durumda. Yemen’de on binlerce ölü ve yaralıya neden olan yıkıcı bir müdahaleyi de başlatmış olan Muhammed bin Selman, Amerikalı ve Avrupalı liderler tarafından bir gazetecinin öldürülmesinden sorumlu olmakla suçlanıyor. Aniden bilinçleniverdiler! (...)


ABD

Monsanto dünyayı zehirliyor

Cumartesi 3 Kasım 2018
Diwayne “Lee” Johnson Kalifornya’da okulların park ve spor alanlarında, “Roundup” isimli ot öldürücüleri kullandı. 2014 yılında kanser teşhisi kondu. Ona Roundup’ın “içilebilecek kadar güvenilir” olduğu söylenmişti. O da bu ürünü kullanmaya devam etti. Ancak 2015’te Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) yayınladığı bir (...)


Brezilya

PT hükümetinin bilançosu

Cumartesi 3 Kasım 2018
Brezilya İşçi Partisi (PT) 1980 yılında askeri diktatörlüğe karşı kuruldu. Bir metal işçisi ve çetin mücadeleler, önemli grevler yönetmiş olan Lula tarafından uzun yıllar boyunca yönetildi. Emekçiler ve daha da geniş yoksul kitleler, çocukluğunda açlık çekmiş olan ve 14 yaşında çalışmaya başlamak zorunda kalan (...)


Brezilya

Aşırı sağın hazırlıkları

Cumartesi 3 Kasım 2018
Bolsonaro, Brezilya Başkanı seçildi. Aşırı sağcı politikacı, ülkeyi 21 yıl boyunca kana bulayan askeri diktatörlük hayranı, polise olağanüstü yetkiler verip “kızıl haşeratı” temizlemek istediğini söyledi. “Haşerat” haklarını arayan emekçiler, topraksız köylüler sendikacılar, sol örgüt militanları. Kendine İşçi (...)


Eylül 2008 “İpotekli ev kredisi” krizinden genel krize

Cumartesi 3 Kasım 2018
15 Eylül 2008’de, New York’ta ticaret bankası Lehman Brothers, mali sistemi felce uğratarak ve dünya yöneticileri arasında paniğe neden olarak iflas etti. Amerikan emlak, yani gayrimenkul sisteminde bir yıl önce başlamış olan kriz, genel krizin belirgin bir biçimde daha da kötüleşmesini tetikledi. Dünya (...)


Cumhuriyet’in 95 yıllık bilançosu

Cumartesi 3 Kasım 2018
Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda Türkiye, başta İngiliz ve Fransız emperyalizmi olmak üzere emperyalist güçler tarafından işgal edilip parçalanmıştı. Kitlelerin katıldığı ve bedelini ödediği ama Mustafa Kemal ile İsmet İnönü’nün önderliğinde verilen Kurtuluş Savaşı sonucunda, Lozan’da emperyalist güçlerle yapılan (...)


IV. Enternasyonal’in kuruluşundan 50 yıl sonra

Bugünün enternasyonalist devrimci militanları nasıl değerlendirmeli?
Cumartesi 6 Ekim 2018
Leon Troçki Çevresi’nin Bildirisi - 30 Eylül 1988 3 Eylül 1938’de on bir ülkeyi temsil eden yirmi beş delege, Troçki’nin eski dostlarından Fransız Alfred Rosner’in banliyödeki evinde, neredeyse kimseye duyurmadan yapılan bir toplantıda IV. Enternasyonal’i resmen ilan etti. 1938 yılı işçi sınıfı için önemli (...)


Sınıf Mücadelesi Sayı:244 - 6 Ekim 2018

Cumartesi 6 Ekim 2018
Sınıf Mücadelesi 244. sayıyı buradan PDF olarak indirebilirsiniz.


Krize çözüm programı; işçi sınıfından alıp patronlara vermeyi hedefliyor

Cumartesi 6 Ekim 2018
Açıklanan enflasyon rakamları bakan damat Albayrak’ın, açıkladığı ekonomik programı boşa çıkardı bile. Bu yıl açıklanan plana göre enflasyonun %7 olması gerekiyordu. Zaten bu güne kadar açıklanan programların hiç biri, üstelik hiç bir maddesi tutmadı. Bunun sorumlusu elbette yönetiriz dedikleri ekonomiyi yönetemeyen (...)

Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr    ?