Sinif Mucadelesi

En yeni makaleler


En yeni makaleler


Ukrayna

Oligark ve “halkın hizmetçisi”

Cuma 3 Mayıs 2019
21 Nisan’da Ukrayna’da yapılan başkanlık seçiminde eski Başkan Petro Poroçenko, yeni aday Volodimir Zelenski tarafından devre dışı bırakıldı. Kesin kazanır görünen Poroçenko, rakibinin aldığı %73’lük oy ile mindere serildi. Zelenski’nin hiçbir program savunmasına gerek kalmadan kazanması, seçmenlerin her şeyden (...)


Yerel seçimler ve son bir yıl içerisindeki önemli gelişmeler

Cuma 3 Mayıs 2019
Son yerel seçimlerden aylarca önce kamuoyu yoklamalarının çoğunluğu Erdoğan’a bağlı Cumhur ittifakının önemli büyük şehirleri kaybetme olasılığının yüksek olduğuna vurgu yapıyordu. Erdoğan, Bahçeli ve Cumhur ittifakı bunu görüp kendi çıkar ve koltuklarını koruyabilmek için “ellerinden geleni” yapmaya başladılar. Ancak (...)


Yaşasın 1 Mayıs

Cuma 3 Mayıs 2019
1 Mayıs “birlik, mücadele, dayanışma” gününde öne çıkan en temel talepler işçi sınıfının yeni hak almasına yönelik değil, var olanları korumasına yönelikti. 1 Mayıs işçi sınıfının önemini ve gücünü gösterdiği bir gün değil, sendika bürokratlarının sızlanma günü gibi geçti. Kıdem tazminatı, emeklilik hakkı, işsizlik, (...)


Sınıf Mücadelesi Sayı:250- 5 Nisan 2019

Cuma 5 Nisan 2019
Sınıf Mücadelesi 250. sayıyı buradan PDF olarak indirebilirsiniz.


31 Mart yerel seçim sonuçları Erdoğan ve AKP iktidarının ne kadar yıprandığını açıkça gösteriyor

Cuma 5 Nisan 2019
Erdoğan ve Bahçeli önderliğinde oluşturulmuş olan Cumhur İttifakı, 31 Mart Pazar günü yapılan yerel seçimlerde, öncelikle Başkent Ankara ve İstanbul’u, ayrıca Adana, Mersin, Antalya gibi diğer başka önemli kentleri de kaybetti. Böylece, İttifakın ne kadar yıpranmış olduğu açıkça ortaya çıktı. Seçim kampanyası (...)


Ekonomi nereye gidiyor?

Cuma 5 Nisan 2019
Swap, kabaca konuşmak gerekirse, bir çeşit para değiş tokuşudur. Geçtiğimiz günlerde sıkça duyduğumuz “TL swap faizi Londra’da %1.300’lere ulaştı” haberlerinin ne anlama geldiğini olabildiğince sade biçimde anlatalım. Erdoğan’ın S-400 anlaşması, Golan Tepeleri hakkındaki söylemleri, yani ABD ile Türkiye’nin (...)


Seçim bitti, sıra işçi sınıfına saldırılarda

Cuma 5 Nisan 2019
Erdoğan seçim meydanlarında ekonomi lafını ağzına almadı; işsizlik, geçim derdi, düşük ücret, ağır çalışma şartları hiç gündeminde yoktu. Seçim biter bitmez, daha akşamından bir gündeminin de ekonomi olacağını söyledi. Zaten büyük patronların borazanı medya ağzı ile, daha günler öncesinden, Erdoğan’ın seçimden sonra (...)


THY’de toplu sözleşme tıkandı...

Cuma 5 Nisan 2019
Hava-İş Sendikası ile THY yönetimi arasında 3 Ocak’ta başlayan toplu sözleşme görüşmeleri tıkandı. Hava-İş Sendikası’nın işveren güdümünde olduğu biliniyor. Dolayısıyla sözleşmenin tıkanmaması beklenirdi. Ancak öyle olmadı. Hava-İş yönetimi ciddi bir sendika olmadığı için THY yönetiminin gözünde güvenilir bir muhatap (...)


Seçimden sonra CHP’nın siyaseti

Cuma 5 Nisan 2019
Seçimin ertesi günü belirginleşen sonuçlar, özellikle CHP seçmeni ve bu seçimde AKP’nin gitmesi amacıyla oy kullananlar arasında sevinç duygusu yarattı. Karanlık havaya rağmen CHP’nin seçim sloganı “bahar geldi” dillerdeydi. Ancak CHP yönetimi için aynı tavrı söylemek güç. Parti yönetimi seçim kutla-masını bile (...)


AKP’nin İstanbul açmazı

Cuma 5 Nisan 2019
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı CHP’li İmamoğlu kazandı, ancak göreve başlaması geciktiriliyor. Belediye binasının etrafı zırhlı polis araçları ve ağır silahlı polisler tarafından kuşatılmış durumda. Buna yandaş gazetecilerin ve politikacıların hiç bitmeyen saldırgan konuşmaları eşlik ediyor. Bu büyük (...)

Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr    ?