Sinif Mucadelesi

En yeni makaleler


En yeni makaleler


Tunus

Hayat pahalılığına karşı öfke

Çarşamba 14 Şubat 2018
Tunus’ta başkent başta olmak üzere yirmiye yakın kentte Ocak ayı başında, özellikle 2018 bütçe karalarına karşı, protesto eylemleri oldu. Bu eylemlerde 8 ocaktan bu yana başkentin batısındaki Teburba kentinde bir eylemci öldürüldü, birkaçı ağır yaralandı ve birkaç yüz işi de tutuklandı. Tunus hükümeti, başka (...)


Yunanistan

Çarşamba 14 Şubat 2018
15 ocakta Yunan Meclisi, AB, AMB, IMF ve borç verenlerin, dayatması üzerine bir yasayı onayladı; 22 Ocak’ta Avrupa Mali kurumlarının Yunanistan’a vereceği sözde ek yardım için bu dayatılmıştı. Bu yeni yasa içerisinde onlarca saldırı var; emekçilere karşı, sosyal hakların budanması, emlak vergisi dahil bazı (...)


Almanya

Aynı ücrete daha az sıkıntı, daha az çalışma!

Çarşamba 14 Şubat 2018
İki hafta boyunca, metal ve elektrik sektöründeki yüz binlerce işçi uyarı grevleri yaptı. Daha fazla ücret, daha az çalışma gibi pek çok amaçla sokaklara çıktılar çünkü tüm gerilemelerden bıkkınlar; artan baskıdan, güvencesizlikten, devamlı hafta sonu mesaileri ve fazla mesailerden, sonra da "iş yok" denip eve (...)


Kapitalist ekonominin krizi

Çarşamba 14 Şubat 2018
Son haftalarda bir yandan ekonomik canlanma ile ilgili duyurular yapılıyor, diğer yandan arada bir, "dikkat edin, mali sektör çökebilir" açıklaması. Avrupa Merkez Bankası (AMB) ekonomik canlanma konusunda iyimser, başında Mario Draghi ise "bu olacak, ama bu arada hiçbir risk gerçeğe dönmezse" diyor. (...)


"Rosa Luksemburg Karl Liebknecht" hala aramızda

Çarşamba 14 Şubat 2018
Rosa ve Karl, 15 Ocak 1919’da katledildi. Alman Komünist Partisi’nin kurucuları arasındaydılar. Troçki onların anısına konuştu. Bizi büyük bir acı içinde bırakan iki ağır kayba birden uğradık. Adları sonsuza dek proleter devrimin büyük kitabında yer alacak olan iki lider, aramızdan ayrıldılar: Karl Liebknecht ve (...)


Devrimci komünist bir partinin inşa edilmesi

Çarşamba 14 Şubat 2018
İşçi sınıfının sömürürü düzeninden kurtuluşu ancak toplumu kapitalizmin boyunduruğundan kurtarmasıyla mümkün olur. Bunu başarabilmek için devrimci komünist partileri inşa etmek gerekli. Devrimci komünist bir parti, ancak Marks ve Engels’in 170 yıl önce oluşturdukları bilimsel sosyalizm ve yazdıkları Komünist (...)


Afrin Harekatı: Savaş çılgınlığı - Neden?

Çarşamba 24 Ocak 2018
İktidar ve iktidar yanlısı havuz medyası Afrin’i olağan dışı bir şekilde gündeme getirdi. Türkiye’nin güvenliği ve geleceği tamamen oraya bağlıymış gibi bir algı yaratarak Türkiye için bu bölgeyi işgal etmek üzere savaşa girmenin dışında hiçbir çözümün olmadığını inandırmaya, daha doğrusu dayatmaya çalışıyor. Bu (...)


SM235 pdf

Perşembe 11 Ocak 2018
Sınıf Mücadelesi 235. sayısını buradan .pdf olarak indirebilirsiniz.


Yaşam koşullarımızdaki gerilemeye karşı mücadele etmek gerekli

Perşembe 11 Ocak 2018
Geçtiğimiz yılın son günlerinde yayınlanan KHK ile kamuda çalışan taşeron işçilerinin bir kısmı kadroya alındı. Ardından, işçi sınıfının ezici çoğunluğunun ücreti haline gelen asgari ücrete yapılan zam açıklandı. Yeni yılla birlikte beş milyon civarında memur ve memur emeklisinin ücretleri de arttı. Tüm ücret artışları, (...)


Metal işçilerinin toplu iş sözleşmesi

Perşembe 11 Ocak 2018
Hatırlanacağı gibi 2015 yılında metal işçileri, sözleşme dönemi ve sonrasında, tüm baskılara rağmen çok ciddi bir mücadele verip, üretimden gelen güçlerini kullanarak, seslerini duyurdular ve bazı haklar elde ettiler. Geçtiğimiz eylülde MESS (Madeni Eşya Sanayicileri Sendikası) ile Türk-Metal, Birleşik Metal ve (...)

Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr    ?