Sinif Mucadelesi

En yeni makaleler


En yeni makaleler


Fransa

Seçim sonuçları

Cumartesi 8 Temmuz 2017
Meclis’teki toplam sandalye sayısı 577. Macron ve hareketi 306 (mutlak çoğunluk için 289 koltuk yeterli) vekile sahip. Macron ile ortak olan Modem de eklenince oran, %60’a çıkıyor. Reform adıyla işçi sınıfına karşı hazırlanan yasalar, rahatça onaylanacak. Hatta dahası, Macron çoğunluğuna ek, onu destekleyecek (...)


Katar ve Suudi Arabistan

Emperyalizmin iki müttefiki arasındakı kriz

Cumartesi 8 Temmuz 2017
5 haziranda Suudi Arabistan ve müttefikleri Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Mısır ve Yemen; Katar ile diplomatik ilişkilerini kestiğini açıkladı. Üstelik Katar ile sınırlar, deniz ve hava ulaşımı sahaları kapatılıp gerçek bir ambargo uygulandı. Katar’ın temel ulaşımı olan Suudi Arabistan sınır kapılarının (...)


Dünya işçi sınıfı ve görevlerimiz

Cumartesi 8 Temmuz 2017
Kapitalist toplum, başı sonu belli olmayan devasa bir insan emeği zinciri yarattı. Kim üzerinde oturduğunuz sandalyenin demir ayakları gibi basit bir nesnenin üretimine kaç işçinin katıldığını söyleme yeteneğine sahip? Sadece fabrikalarda parçaları üreten işçilerden söz etmiyoruz. Demir parçası ona biçim (...)


Marks’ı karalamayan, kötülemeyen bir film vizyonda: “Genç Karl Marks”

Cumartesi 8 Temmuz 2017
Yönetmenliğini Raoul Peck’ın yaptığı Senaryosunu Raoul Peck, Pascal Bonitzer’in birlikte yazdığı Marks’ın gençlik dönemini anlatan “Genç Karl Marks” isimli film, Marx’ın Almanya’da yayınlanan Rheinsche Zeitung’da yayımladığı ve toplumsal sorunlarla ilgilenip devrimci fikirlere yönelmesine vesile olan Odun (...)


Sınıf Mücadelesi Sayı:228 - 2 Haziran 2017

Pazar 4 Haziran 2017
Sınıf Mücadelesi 228. sayıyı buradan .pdf olarak indirebilirsiniz.


“Başkanlık” sistemi işçi sınıfına saldırıyla başlıyor!

Pazar 4 Haziran 2017
AKP, ilk iktidara geldiğinde meclisten geçirdiği ilk kanunlardan biri, işçilerin haklarını daha da kısıtlayan 2003 tarihli 4857 sayılı yeni iş kanunuydu. Yeni sistemin ilk büyük adımı da, yine işçi haklarına bir saldırı olan, 1980’de darbeci generallerin başaramadığını OHAL ile başarıp, kidem tazminatının fona (...)


Şişecam işçileri mücadelede

Pazar 4 Haziran 2017
Bursa, Eskişehir ve başka illerdeki Şişecamın 9 fabrikasında çalışan, 6 bin Kristal-İş üyesi işçinin 24 mayısta çıkacağı grev, daha başlamadan “milli güvenliği bozucu nitelikte” bahanesiyle, 22 mayısta yasaklandı. Ancak işçiler mücadeleyi bırakmadı, her vardiya değişimde 1 saat üretimi durduruyor, vardiyası biten (...)


Arabulucu değil, hak almak gerekli!

Pazar 4 Haziran 2017
400 bini aşkın davanın beklediği işçi-işveren uyuşmazlıklarında, önce “arabulucuya” gidilmesi zorunlu hale getirildi. Bir süredir isteğe bağlı uygulamadaydı. Uygulamayı savunanlar, bazı uyuşmazlıkların saatler içinde çözüldüğünü söyleyerek, övüyor. Elbette bu kadar iyi ise neden öncelikle kredi, kredi kartı borcu (...)


Erdoğan, kapitalist çürümenin ve kendi yaptıklarının sonuçlarını yaşıyor!

Pazar 4 Haziran 2017
Mecliste kurulan FETÖ komisyonu, sadece AKP’li vekillerin ön raporunu açıkladı. 600 sayfa tutan rapora göre FETÖ örgütünün tespit edilen tek siyasi bağlantısı, Gülen’in 1967 yılında CHP’ye yaptığı iddia edilen bağış makbuzu oldu! İçişleri Bakanlığı, FETÖ örgütüne ilişkin 150 bin kişinin soruşturulduğunu (...)


Brezilya’da milyonlar grevde!

Pazar 4 Haziran 2017
Sendikalara göre, 20 yıldan sonra yapılan ilk genel greve 35 milyon emekçi, yani tüm emekçilerin üçte biri katıldı. Tüm ülkede ulaşım, hastahane, okullar felç oldu, özel sektörde birçok fabrikada üretim durdu, yürüyüşlere katılanlar sokakları doldurdu. Ülkenin ekonomik başkenti Sao Paulo’da yarım gün boyunca (...)

Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr    ?