Sinif Mucadelesi

En yeni makaleler


En yeni makaleler


İran

İktidara başkaldırı

Perşembe 11 Ocak 2018
28 aralıktan beri, İran’da baskılara rağmen, kitleler yürüyüşlerle iktidara baş kaldırıyor. Resmi rakamlara göre yüzlerce kişi gözaltına alındı, 23 kişi öldü. İsyan, ülkenin ikinci büyük kenti Meşhed’de başladı, kısa zamanda, küçük kentler dahil birçok kente ve başkent Tahran’a kadar yayıldı. 2 ocakta isyan, (...)


Devrimci komünist parti inşası

Perşembe 11 Ocak 2018
İşçi sınıfının sömürürü düzeninden kurtulabilmesi ancak toplumu kapitalizmin boyunduruğundan kurtarmasıyla mümkün. Bunu da başarabilmek için devrimci komünist partileri inşa etmek gerekli. Bir devrimci komünist parti ancak; Marks ve Engels’in bundan 170 yıl önce oluşturduğu bilimsel sosyalizm, yazdıkları Komünist (...)


Rus ruleti resmileşti

Perşembe 11 Ocak 2018
10 aralıkta Şikago Borsası, resmen yeni bir mali aracı işleme koydu: Hayali para olan bitcoin ile borsa işlemleri yapılabilecek. İlkin bilgisayar oyuncuları arasında, onların denetimi altında devasa bir Monopoly oyunu oluştu. Onlar, bu oyunda sahtekarlık yapmanın mümkün olmadığını söylüyor; söylediklerine (...)


Sınıf Mücadelesi Sayı:234 - 8 Aralık 2017

Pazartesi 11 Aralık 2017
Sınıf Mücadelesi’nin 234. sayısını buradan .pdf olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.


Kadınların özgürlüğü için mücadele ve işçi hareketi

Sınıf Mücadelesi Ocak 2016
Pazartesi 11 Aralık 2017
Bu broşür, Leon Troçki Çevresi’nin 144 numaralı broşürünün çevirisidir. Bu broşürde, sadece kadınların uğradığı haksızlıklardan bahsetmekle kalmayacağız, aynı zamanda, kendi kurtuluşları için yaptıkları mücadelelerden de söz edeceğiz. Çünkü bizler komünist ve devrimciyiz; her türlü zulme, özellikle de insanlığın (...)


Milliyetçi Katalanlar ile İspanyol devleti arasındaki kavga

Pazartesi 11 Aralık 2017
Aşağıdaki yazı 27 Ekim’den önce, yani Katalonya yerel hükümeti ile Madrid’teki merkezi İspanyol hükümeti arasında bağların tamamen kopmasından önce yazıldı. Katalonya Meclisi ve hükümeti, bağımsızlık ilan edip Katalonya Cumhuriyeti’ni ilan etti. Aradan birkaç saat geçer geçmez İspanyol hükümeti başkanı Mariano (...)


Yolsuzluk ve rüşvet, her yerde “Vatan, millet” nutuğu atmakla gizlenemez

Pazartesi 11 Aralık 2017
Halkbank yöneticilerinin yargılandığı davada tanıklık yapan Rıza Zarrab’ın açıklamaları geldikçe, kendilerine “dindar, hak yemeyen” görüntüsü veren başta Erdoğan, aile çevresi ve bakanları olmak üzere AKP’lilerin gerçek yüzleri ortaya dökülüyor. Sadece siyasi çevrelerin değil, son on yıl boyunca iktidar tarafından (...)


Finans krizi: Bilinen çöküş

Pazartesi 11 Aralık 2017
Fransa’da yayınlanan Les Echos (Yankılar) gazetesinin yazı işleri müdürü, New York Borsası’nın %22 düştüğü 19 Ekim 1987’den, yani “Kara Pazartesi” denen günden 30 yıl sonra, başyazısına “Ya bir çöküşün arifesindeysek?” başlığını attı. IMF’nin (Uluslararası Para Fonu) küresel mali istikrara ilişkin, daha ikiyüzlü (...)


Metal iş kolunda sözleşme tıkandı, mücadele zamanı geldi

Pazartesi 11 Aralık 2017
Türk Metal Sendikası ile Metal Sanayii İşverenleri Sendikası (MESS) arasında süren toplu sözleşme görüşmelerinde uyuşmazlık tutuldu. Arabulucu aşamasına geçildi. MESS tüm 6’şar aylık dönemler için enflasyon oranında ücret zammı önerdi; ilk 6 aylık dönem için %3.2 zam anlamına gelen bu teklif, net ikramiye dahil 59 (...)


Ekonomide durum iyiye gitmiyor

Pazartesi 11 Aralık 2017
İşçi sınıfı ve emekçilerin yaşam şartlarını anlatan verilere göre durum hızla kötüleşiyor. Son bir yılda %14 değer kaybeden lira değersizleşmeye devam ederek, satın alma gücünü eritiyor. Bakanların ve medyanın pompaladığı tüm olumlu havaya rağmen enflasyon %13’e çok yaklaştı, işsizlik dört yıl içinde %9’dan %12’ye (...)

Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr    ?