Sinif Mucadelesi

En yeni makaleler


En yeni makaleler


Yeniden “birlik, mücadele ve dayanışma” zamanı!

Cuma 5 Mayıs 2017
Anayasa değişikliği referandumu bitti ancak tartışması sürüyor; bitecek gibi de görünmüyor. Her seçim, referandum sonrasında, şu veya bu düzeyde itirazlar olur. Hatta geçmişte, oy pusulaları çöpten çıkar, bazı yerlerde oylar sayılır veya yenilendiği olurdu. İlk kez referandum sonrası itiraz ve protesto gösterileri (...)


200 bin kamu işçisinin sözleşmesi gecikiyor

Cuma 5 Mayıs 2017
Kamuda çalışan yaklaşık 200 bin işçiyi ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde başlamış olmalıydı. Resmen söylenmese de önce referandum, sonra da kabine değişikliğinin gündeme gelmesiyle görüşmeler ertelendi. Çalışma Bakanı Müezzinoğlu ile Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın da katıldığı “Kamu Tolu İş (...)


Yaşasın 1 Mayıs!

Cuma 5 Mayıs 2017
Bugün işçi sınıfı, daha güçlü, eğitimli, bilinçli ve iyi koşullarda yaşamak istiyor. Ancak buna karşın sessiz ve hakkını aramıyor. En güçlü olduğu işyerlerinde işçilerin örgütlü olduğu sendikalar; Türk-İş, Hak-İş, Türk-Metal, sarı sendikalar. DİSK bürokratları dahil hepsi, koltuk sevdasında, hükümet ve patronlarla (...)


Kıdem tazminatına saldırı hazırlığı!

Cuma 5 Mayıs 2017
Referandumun ardından işçi sınıfının önemli kazanımlarından biri olan kıdem tazminatına karşı saldırı başladı. Resmi tatil olan 1 Mayıs’ta çalışan işçilerle televizyona çıkıp işçinin sigarasıyla uğraşan Çalışma Bakanı; “kıdem tazminatı fonu konusunda yüzde 70 mutabakat sağlandığı an tasarıyı Meclise sunacağız” dedi. (...)


DEDAŞ çiftçinin parasını gaspetti

Cuma 5 Mayıs 2017
Devlet, Diyarbakır çiftçisine tarımsal destekleme primi olarak 167 milyon lira ödedi, ancak Dicle Elektrik Dağıtım (DEDAŞ), bankadaki bu paranın 70 milyon lirasına elektrik borcu gerekçesiyle bloke koydu. DEDAŞ’ın bu uygulaması nedeniyle 4 bin çiftçi mağdur. Diyarbakır ve 14 ilçesinde, arpa, buğday, mısır, (...)


Fabrikalar ve işyerleri işçi öğütüyor!

Cuma 5 Mayıs 2017
Türkiye’nin de üyesi olduğu Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), işgüvenliğine ilişkin korkunç rakamlar açıkladı. Dünyada, her gün 6 bin 300 işçi, her yıl 2 milyon 300 işçi çalışırken ölüyor. Türkiye, bu konuda önemli ilerleme göstererek, son yıllarda ölümlü iş kazalarında Avrupa’da birinci, dünyada üçüncü sıraya (...)


MESS sözleşmesi öncesinde Türk Metal aslan kesildi!

Cuma 5 Mayıs 2017
2017 MESS sözleşmesi öncesinde, Bursa’da Renault fabrikasının olduğu Emek semtinde şube açıp ilk kongreyi yaptıran Türk Metal başkanı Kavlak, metal işçilerinin mücadelesine basarak, yuvarlak laflarla göz boyuyor. “Bosch taban olacak dedik. Sözümüzü tuttuk … bu taban bize yeter mi? Yetmez mi? Ne olması (...)


Erdoğan, patronlara güvence vermek için acele ediyor!

Cuma 5 Mayıs 2017
Erdoğan, yeni sistemin uygulanması için hemen harekete geçti. Mayıs ayı sonunda toplanacak olan AKP kongresini beklemeden, partisine üye olup karar alma süreçlerine doğrudan katılacak. Diğer yönden, artan FETÖ operasyonları, KHK ve kamudan ihraçlar, aynı amacı hedefliyor. Referandum sonuçları, doğrudan (...)


ABD

Kimyasal gaz: ABD için yeni bir petrol savaşı bahanesi

Cuma 5 Mayıs 2017
Beşar Esad’ı sivillere yönelik kimyasal gaz kullanmakla suçlayan Trump, Suriye’nin bir hava üssüne füze saldırısı yapma emri verdi. Elbette Esad, Suriyeli sivillere karşı ölümcül bir saldırıyı emretmiş olabilir; saldırgan bir diktatör ve bu da sivillere yönelik ilk saldırısı olmaz. Ancak ABD başkanları (...)


Arjantin

Arjantin: Macri’ye karşı ilk genel grev

Cuma 5 Mayıs 2017
6 nisandaki genel grev, Arjantin’i felç etti. Başkent Buenos Aires’deki geniş 9 Temmuz caddesi adeta bir çöl gibiydi. Ne otobüs ne de metro vardı. Okullar, bankalar ve hava limanları, her taraf kapalıydı ve insan seli her tarafa yayıldı. İnsanlar geceyi dışarıda geçirmek için çadır kurdu ve grevciler ile (...)

Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr    ?