Sinif Mucadelesi

En yeni makaleler


En yeni makaleler


Ortadoğu

Emperyalizm yeni anlaşmazlık ve çatışmalara hazır

Pazar 10 Haziran 2018
Trump, 8 mayısta Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) 2015 yılında imzalanan İran’nın nükleer gücüyle ilgili anlaşmadan çekildiğini açıkladı. Anlaşmayı iptale zorlanan İsrail hükümeti, bu açıklamanın üzerinden iki gün geçmeden, Suriye’de İran kuvvetlerine karşı büyük ve geniş bir bombalama operasyonu yürüttü. Bu (...)


Venezuella

Maduro yeniden devlet başkanı seçildi

Pazar 10 Haziran 2018
Venezuella’da önce sağın gündeme getirdiği erken başkanlık seçimleri, 20 mayısta yapıldı. Sonuçta Chavezci Nicolas Maduro, sağın bir kısmının desteklediği Henri Falcon’a karşı yeniden seçildi. Sağın diğer kesimi, seçimi boykot etti. Seçimlere katılma oranı çok düşüktü. 20.5 milyon seçmenin sadece %46’sı oy (...)


15-16 Haziran 1970 işçi ayaklanması

Pazar 10 Haziran 2018
1960’lı yıllarda montaj sanayisi şeklinde olsa da hızla gelişen sanayileşme işçi sınıfında sayısal olarak çok önemli bir büyüme getirdi. Özellikle İstanbul bölgesinde sayıları birkaç yüz bini aşan yeni, genç ve mücadeleci bir sınıf ortaya çıktı. Çoğunluğu köylerden yeni gelmiş işçilerden olsa da, patronların kâr (...)


Sınıf Mücadelesi Sayı 239 - 4 Mayıs

Cuma 4 Mayıs 2018
Sınıf Mücadelesi 239. sayıyı buradan pdf olarak indirebilirsiniz.


İttifaka karşı ittifak oyunları Seçim sorunlara çözüm için değil, iktidardan düşmemek için

Cuma 4 Mayıs 2018
Seçim kararının alınmasından bu yana, medyanın ve siyasilerin gündemi tamamen değişti. Özellikle her fırsatta “erken seçim vatana ihanettir” lafını dilinden düşürmeyen Erdoğan ve Bahçeli’nin tek gündemi seçim çalışmaları. Öne sürdükleri gerekçe ne olursa olsun, seçim kararının ardındaki gerçek neden, Erdoğan’ın (...)


Teşvik adı altında patronlara beleşe para akıtacak

Cuma 4 Mayıs 2018
Ekonomi uzmanı Erdoğan, ekonomik sistemin nasıl işlediğini her fırsatta açıklıyor: “Yüksek faizden yatırımcıyı kurtaracaksın ki yatırım yapılsın. İstihdam gelecek, istihdam olunca üretim sonra da ihracat olacak.” Özetle düşük faiz olunca patronlar parayı üretime yatırır, böylece işsizlik azalır, ihracat artar, (...)


“Birlik, mücadele ve dayanışma” gerekli

Cuma 4 Mayıs 2018
1 Mayıs, iş saatleri kısaltma mücadelesinin ürünüdür. Yüz yıldan uzun süre önce uluslararası işçi sınıfı, uluslararası mücadeleleriyle, sömürü süresini kısaltmaya girişmişti. Bu talep bugün de geçerliliğini koruyor. OECD’nin geçen yılki raporuna göre, 38 OECD ülkesi arasında en uzun çalışanlar listesinde ilk beşi (...)


Türkiye ekonomisi nereye…

Cuma 4 Mayıs 2018
Türkiye ekonomisinin çok iyiye gittiğine dair açıklamalara karşın ekonomide çöküş hızlanıyor; enflasyon, faiz ve kurdan oluşan şeytan üçgeni bir türlü yok olmuyor. Ekonomik durum patronlardan önce satın alma gücü sabit kalan ücretlileri vurdu. Asgari ücretliler, memurlar yoksullaştı. Bu yıl en düşük dereceli (...)


Milli Eğitim Bakanlığı’nın içler acısı durumu

Cuma 4 Mayıs 2018
Denizli Acıpayam İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, Temmuz ayında atanacak olan müdür ve müdür yardımcılarını belirlemek için Nisan başında bir sınav yapması gerekiyordu. Bu normal! Ancak sınavdan üç gün önce, atama listesinin tamamlanması nasıl mümkün olabildi? AKP hükümetine bağlı MEB ummadık işleri de başardı! (...)


Üniversitelerde sorunlar artıyor

Cuma 4 Mayıs 2018
İlk tasarıya göre 10, değişik tasarıya göre ise 13 üniversiteyi bölme hazırlığı öğrencilerin tepkisine neden oldu. Tepkiyi azaltmak için, önerilen isim gibi konularla ilgili bazı değişiklikler yapıldı; ancak öğrencilerin hatta akademisyenlerin bile görüşünü almayan YÖK’ün bu dayatmasına tepkiler büyüyor. Özellikle (...)

Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr    ?