Sinif Mucadelesi

En yeni makaleler


En yeni makaleler


Asya

Hong Kong durulmuyor

Cuma 6 Eylül 2019
İki aydan fazla süren seferberlikten sonra, gerileme yok, hatta 18 Ağustosta Hong Kong’da yapılan yeni bir yürüyüşe katılım sayısı 1 milyon 700 bin’e çıktı. Yerel iktidar başkanı Carrie Lam’a karşı olan muhalifler, tüm tehditlere rağmen, geri adım atmıyor. İsyan, Hong Kong’da yaşayanların başka ülkelere (...)


Avrupa Birliği göçmenlere karşı savaş açtı

Cuma 6 Eylül 2019
Geçen 15 Haziran’da Uluslararası Göçmen Örgütü, Nijer’in Tenere çölünde 406 göçmenin hayatını kurtardı. Kurtulanlardan biri yaşadıkları faciayı şöyle anlattı: “Çölün yakan güneşi altında hiç suyumuz olmadan ve nereye gittiğimizi bilmeden saatler boyu yürüdük.” Yoksulluktan ve savaştan kaçmak istiyorlardı. Bu inanılmaz (...)


G 7 zirvesi: Dünyayı yöneten eşkıyaların zirvesi

Cuma 6 Eylül 2019
Milyonlarca avro harcandı, on binlerce polis ve jandarma seferber edilerek Biarritz kenti ve çevresi ablukaya alındı… G7’nin kolluk güçleri kullanıldı ve bolca para harcandı. Dünyanın en güçlü 7 ülkesinin, dahası yalanların ve iki yüzlülüklerin zirvesi oldu! Bu yöneticiler, uluslararası toplantıları (...)


Sınıf Mücadelesi 254. sayıyı buradan PDF olarak indirebilirsiniz.

Cuma 2 Ağustos 2019
Sınıf Mücadelesi 254. sayıyı buradan PDF olarak indirebilirsiniz.


Tek adam rejiminin bir yıllık bilançosu

Cuma 2 Ağustos 2019
4 Haziran 2018’de uygulanmaya giren Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin bir yıllık bilançosuna bir göz attığımızda, şimdi açıkça iddialar ve söyleneler arasındaki dağlar kadar fark olduğu görülüyor.Erdoğan “Parlamenter sistem istikrarı tehdit ediyor” gibi iddialarla “Başkanlık, yani tek adam sisteminin” mutlaka (...)


Türkiye ekonomisi her geçen gün biraz daha çöküyor

Cuma 2 Ağustos 2019
Önemli ekonomik verilere bir göz attığımızda Türkiye ekonominsin hızlı bir şekilde her geçen gün battığını görüyoruz. Bu durumu somut olarak görebilmek için üretim, ticaret, satın alma gücü, işsizlik vb önemli verilere bir göz atmak yeterlidir. Örneğin:2013 yılında kişi başına milli gelir 12 bin 480 dolar iken, 6 (...)


Erdoğan’ın her krizde patronlara gösterdiği havuç

Cuma 2 Ağustos 2019
Önceki AKP hükümetlerinin hatta 1980 askeri darbesinden bu yana birçok hükümetin gündemine aldığı kıdem tazminatının fona dönüştürülmesi, bir kez daha programa alındı. Sistem değişti; darbeden parlamenter sisteme oradan cumhurbaşkanlığı sistemine geçildi; kıdem tazminatına el koyma planı değişmedi. Ancak (...)


Kamu çalışanları görmezden geliniyor

Cuma 2 Ağustos 2019
Hükümet son aşamasına gelinmesine sayılı günler kala 200 bin kamu işçisi için toplu sözleşme teklifini lütfedip nihayet Türk-İş’e iletti. Yılbaşında başlaması gereken 2019-2021 toplu sözleşme görüşmesi, daha iki kez yapıldı. Türk-İş başkanı, teklifi görüşmeyip hemen masadan kalktığını açıkladı. Karayolları, (...)


Akdeniz’de büyük çatışma var

Cuma 2 Ağustos 2019
Akdeniz’deki doğal gaz gerginliği, Türkiye’nin üçüncü doğal gaz arama gemisini bölgeye göndermesi sonrasında, tüm bölge ülkeleriyle birlikte ABD ve Rusya’nın, ardından Avrupa Birliği’nin (AB) yaptırım kararlarıyla bir adım daha ileri gitti. Türkiye, Akdeniz’de kendi belirlediği bölgeyi, münhasır bölge ilan etti. (...)


Suriye’de sorumluluğu olanlar Suriyeler üzerinden siyaset yapıyor

Cuma 2 Ağustos 2019
Akdeniz gerginliği nedeniyle Avrupa Birliği’nin, malı yaptırım uygulama kararı sonrasında hükümet üyelerinden Suriyelilerin tehdit olarak gösterilmesi yeniden başladı. Son açıklamalara göre 4.5-5 milyon civarında Suriyeli Türkiye’de. İstanbul’da kayıtlı 500 bin kişiye rağmen 2 milyon civarında Suriyeli olduğu (...)

Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr    ?