Sinif Mucadelesi
Ana sayfa > Sınıf Mücadelesi Sayı:248 - 1 Şubat 2019 > Sınıf Mücadelesi Sayı:248 - 1 Şubat 2019

Sınıf Mücadelesi Sayı:248 - 1 Şubat 2019

Bu bölümün makaleleri


ABD

Federal bütçe tüm işçilere bir saldırıdır (Uluslararası Gündem)

Cuma 1. Şubat 2019
ABD’de de hükümetin kapalı durumda olduğu (5 Ocak itibarıyla) üçüncü haftaya girerken, yaklaşık bir milyon işçi ya eve gönderiliyor ya da ücretsiz çalışıyor. “Olmazsa olmaz çalışanlar”, yaklaşık 420 bin kişi, ücretsiz çalışıyor. 380 bin kişi ücretsiz izne gönderildi. Hükümetin kapanmasından etkilenen sektörlerdeki (...)


Venezüella

ABD’nin desteklediği bir darbe girişimi (Uluslararası Gündem)

Cuma 1. Şubat 2019
23 Ocak’ta Venezüella 1958’de bir halk ayaklanması ile devrilen Marcos Perez Jimenez askeri diktatörlüğünün yıkılmasının yıl dönümünü kutluyordu. Bu yıl Başkent Karakas’ta iki kutlama yürüyüşü yapıldı: birisi Chavez’ci Nicolas Maduro rejimini destekleyenlerin, diğeri ise muhaliflerin. Ulusal Meclis başkanı Juan (...)


Gericiliğe karşı proletaryanın siyasi uyanışı gerekli (Sınıf Mücadelesinin Sözü)

Cuma 1. Şubat 2019
Bazı Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, aşırı sağa ve gericiliğe yönelim görülüyor. Son günlerde ise Bolsonaro’nun seçim zaferiyle görüldü. Brezilya’da uzun yıllar, emperyalizm ve ayrıcalıklı yerel büyük burjuvazi ile toprak ağalarına, yani küçük bir azınlığa hizmet eden bir askeri diktatörlük hükmetti. Aşırı sağcı, (...)


Oxfam raporu: Dünyanın serveti birkaç kişinin ellerinde (Güncel... Güncel... Güncel...)

Cuma 1. Şubat 2019
En zengin 26 milyarderin serveti, dünyanın en yoksul 3.8 milyar insanınkine eşit. Bu iğrenç gerçeklik ONG Oxfam tarafından açıklandı ve bu da kapitalizmin ne kadar cani ve asalak bir düzen olduğunu çok iyi özetliyor. 2008 krizi dünya genelinde üretimin gerilemesi, işsizliğin ve yoksulluğun fırlamasıyla (...)


Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr  Site yaşamını izle Sınıf Mücadelesi Sayı:248 - 1 Şubat 2019   ?