Sinif Mucadelesi
Ana sayfa > Sınıf Mücadelesi Sayı:236 - 2 Şubat 2018 > Sınıf Mücadelesi Sayı:236 - 2 Şubat 2018

Sınıf Mücadelesi Sayı:236 - 2 Şubat 2018

Bu bölümün makaleleri


Yunanistan (Uluslararası Gündem)

Çarşamba 14 Şubat 2018
15 ocakta Yunan Meclisi, AB, AMB, IMF ve borç verenlerin, dayatması üzerine bir yasayı onayladı; 22 Ocak’ta Avrupa Mali kurumlarının Yunanistan’a vereceği sözde ek yardım için bu dayatılmıştı. Bu yeni yasa içerisinde onlarca saldırı var; emekçilere karşı, sosyal hakların budanması, emlak vergisi dahil bazı (...)


Almanya

Aynı ücrete daha az sıkıntı, daha az çalışma! (Uluslararası Gündem)

Çarşamba 14 Şubat 2018
İki hafta boyunca, metal ve elektrik sektöründeki yüz binlerce işçi uyarı grevleri yaptı. Daha fazla ücret, daha az çalışma gibi pek çok amaçla sokaklara çıktılar çünkü tüm gerilemelerden bıkkınlar; artan baskıdan, güvencesizlikten, devamlı hafta sonu mesaileri ve fazla mesailerden, sonra da "iş yok" denip eve (...)


Kapitalist ekonominin krizi (Sınıf Mücadelesi’nin Sözü)

Çarşamba 14 Şubat 2018
Son haftalarda bir yandan ekonomik canlanma ile ilgili duyurular yapılıyor, diğer yandan arada bir, "dikkat edin, mali sektör çökebilir" açıklaması. Avrupa Merkez Bankası (AMB) ekonomik canlanma konusunda iyimser, başında Mario Draghi ise "bu olacak, ama bu arada hiçbir risk gerçeğe dönmezse" diyor. (...)


"Rosa Luksemburg Karl Liebknecht" hala aramızda (Tarihten... Tarihten... Tarihten...)

Çarşamba 14 Şubat 2018
Rosa ve Karl, 15 Ocak 1919’da katledildi. Alman Komünist Partisi’nin kurucuları arasındaydılar. Troçki onların anısına konuştu. Bizi büyük bir acı içinde bırakan iki ağır kayba birden uğradık. Adları sonsuza dek proleter devrimin büyük kitabında yer alacak olan iki lider, aramızdan ayrıldılar: Karl Liebknecht ve (...)


Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr  Site yaşamını izle Sınıf Mücadelesi Sayı:236 - 2 Şubat 2018   ?