Sinif Mucadelesi
Ana sayfa > Arşiv > Arşiv 2017 > Sınıf Mücadelesi Sayı:229 7 Temmuz 2017 > Sınıf Mücadelesi Sayı:229 7 Temmuz 2017

Sınıf Mücadelesi Sayı:229 7 Temmuz 2017

Bu bölümün makaleleri


Fransa

Seçim sonuçları (Uluslararası Gündem)

Cumartesi 8 Temmuz 2017
Meclis’teki toplam sandalye sayısı 577. Macron ve hareketi 306 (mutlak çoğunluk için 289 koltuk yeterli) vekile sahip. Macron ile ortak olan Modem de eklenince oran, %60’a çıkıyor. Reform adıyla işçi sınıfına karşı hazırlanan yasalar, rahatça onaylanacak. Hatta dahası, Macron çoğunluğuna ek, onu destekleyecek (...)


Katar ve Suudi Arabistan

Emperyalizmin iki müttefiki arasındakı kriz (Uluslararası Gündem)

Cumartesi 8 Temmuz 2017
5 haziranda Suudi Arabistan ve müttefikleri Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Mısır ve Yemen; Katar ile diplomatik ilişkilerini kestiğini açıkladı. Üstelik Katar ile sınırlar, deniz ve hava ulaşımı sahaları kapatılıp gerçek bir ambargo uygulandı. Katar’ın temel ulaşımı olan Suudi Arabistan sınır kapılarının (...)


Dünya işçi sınıfı ve görevlerimiz (Sınıf Mücadelesi’nin Sözü)

Cumartesi 8 Temmuz 2017
Kapitalist toplum, başı sonu belli olmayan devasa bir insan emeği zinciri yarattı. Kim üzerinde oturduğunuz sandalyenin demir ayakları gibi basit bir nesnenin üretimine kaç işçinin katıldığını söyleme yeteneğine sahip? Sadece fabrikalarda parçaları üreten işçilerden söz etmiyoruz. Demir parçası ona biçim (...)


Marks’ı karalamayan, kötülemeyen bir film vizyonda: “Genç Karl Marks” (Sinema... Sinema... Sinema...)

Cumartesi 8 Temmuz 2017
Yönetmenliğini Raoul Peck’ın yaptığı Senaryosunu Raoul Peck, Pascal Bonitzer’in birlikte yazdığı Marks’ın gençlik dönemini anlatan “Genç Karl Marks” isimli film, Marx’ın Almanya’da yayınlanan Rheinsche Zeitung’da yayımladığı ve toplumsal sorunlarla ilgilenip devrimci fikirlere yönelmesine vesile olan Odun (...)


Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr  Site yaşamını izle Arşiv  Site yaşamını izle Arşiv 2017  Site yaşamını izle Sınıf Mücadelesi Sayı:229 7 Temmuz 2017   ?