Sinif Mucadelesi
Ana sayfa > Arşiv > Arşiv

Arşiv

Bu bölümün makaleleri


CHP’nin “adalete” yürüyüşü (Siyasetin Gündemi)

Cumartesi 8 Temmuz 2017
CHP yönetimi, kendi vekillerinin ansızın tutuklanmasından sonra yaptıkları altı saati aşan toplantıda, Kılıçdaroğlu’nun “adalet” yürüyüşü kararı aldı. Parti yönetimi o kadar çekingen ve o kadar güvensizdi ki hiç kimseye çağrı yapmadan, sadece bir kişinin yürümesi sözkonusuydu. Elbette bu kararda, yürüyüşe katılmak (...)


Brezilya

Rejim krizde (Uluslararası Gündem)

Cumartesi 8 Temmuz 2017
Sendika konfederasyonlarının 24 Mayısta tertipledikleri Brasilia yürüyüşü, krizde yeni bir aşamaya yol açtı. Ülkenin farklı yerlerinden gelen 35 bin kişi, hükümetin emeklilik haklarına ve iş yasasına karşı saldırıları protesto edip Devlet Başkanı Temer’in istifasını ve de Devlet Başkanının genel seçimlerle (...)


Fransa

Emekçiler kendi çıkarları ekseninde birleşmeli (Uluslararası Gündem)

Cumartesi 8 Temmuz 2017
Macron, istediği her kararı alabilir. Çünkü mecliste her şeye evet diyecek kulları var. Bu çoğunluk, yarım yüzyıldır sırayla mecliste hüküm süren Sosyalist Parti ve sağcı Cumhuriyetçi (LR) siyasetçilerin hakimiyetine son vermekle övünüyor. Ancak bu bile tam doğru değil, çünkü eski siyasetçilerin bir kısmı şimdi (...)


Fransa

Seçim sonuçları (Uluslararası Gündem)

Cumartesi 8 Temmuz 2017
Meclis’teki toplam sandalye sayısı 577. Macron ve hareketi 306 (mutlak çoğunluk için 289 koltuk yeterli) vekile sahip. Macron ile ortak olan Modem de eklenince oran, %60’a çıkıyor. Reform adıyla işçi sınıfına karşı hazırlanan yasalar, rahatça onaylanacak. Hatta dahası, Macron çoğunluğuna ek, onu destekleyecek (...)


Katar ve Suudi Arabistan

Emperyalizmin iki müttefiki arasındakı kriz (Uluslararası Gündem)

Cumartesi 8 Temmuz 2017
5 haziranda Suudi Arabistan ve müttefikleri Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Mısır ve Yemen; Katar ile diplomatik ilişkilerini kestiğini açıkladı. Üstelik Katar ile sınırlar, deniz ve hava ulaşımı sahaları kapatılıp gerçek bir ambargo uygulandı. Katar’ın temel ulaşımı olan Suudi Arabistan sınır kapılarının (...)


Dünya işçi sınıfı ve görevlerimiz (Sınıf Mücadelesi’nin Sözü)

Cumartesi 8 Temmuz 2017
Kapitalist toplum, başı sonu belli olmayan devasa bir insan emeği zinciri yarattı. Kim üzerinde oturduğunuz sandalyenin demir ayakları gibi basit bir nesnenin üretimine kaç işçinin katıldığını söyleme yeteneğine sahip? Sadece fabrikalarda parçaları üreten işçilerden söz etmiyoruz. Demir parçası ona biçim (...)


Marks’ı karalamayan, kötülemeyen bir film vizyonda: “Genç Karl Marks” (Sinema... Sinema... Sinema...)

Cumartesi 8 Temmuz 2017
Yönetmenliğini Raoul Peck’ın yaptığı Senaryosunu Raoul Peck, Pascal Bonitzer’in birlikte yazdığı Marks’ın gençlik dönemini anlatan “Genç Karl Marks” isimli film, Marx’ın Almanya’da yayınlanan Rheinsche Zeitung’da yayımladığı ve toplumsal sorunlarla ilgilenip devrimci fikirlere yönelmesine vesile olan Odun (...)


Sınıf Mücadelesi Sayı:228 - 2 Haziran 2017 (Sınıf Mücadelesi Sayı:228 2 Haziran 2017)

Pazar 4 Haziran 2017
Sınıf Mücadelesi 228. sayıyı buradan .pdf olarak indirebilirsiniz.


“Başkanlık” sistemi işçi sınıfına saldırıyla başlıyor! (Başyazı)

Pazar 4 Haziran 2017
AKP, ilk iktidara geldiğinde meclisten geçirdiği ilk kanunlardan biri, işçilerin haklarını daha da kısıtlayan 2003 tarihli 4857 sayılı yeni iş kanunuydu. Yeni sistemin ilk büyük adımı da, yine işçi haklarına bir saldırı olan, 1980’de darbeci generallerin başaramadığını OHAL ile başarıp, kidem tazminatının fona (...)


Şişecam işçileri mücadelede (Emekçinin Gündemi)

Pazar 4 Haziran 2017
Bursa, Eskişehir ve başka illerdeki Şişecamın 9 fabrikasında çalışan, 6 bin Kristal-İş üyesi işçinin 24 mayısta çıkacağı grev, daha başlamadan “milli güvenliği bozucu nitelikte” bahanesiyle, 22 mayısta yasaklandı. Ancak işçiler mücadeleyi bırakmadı, her vardiya değişimde 1 saat üretimi durduruyor, vardiyası biten (...)


Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr  Site yaşamını izle Arşiv   ?