Sinif Mucadelesi
Ana sayfa > Arşiv > Arşiv

Arşiv

Bu bölümün makaleleri


Katalanlarla İspanyol devleti arasındaki kavga (Sınıf Mücadelesi’nin Sözü)

Pazartesi 11 Aralık 2017
Katalonya Meclisi ve hükümetinin Katalonya Cumhuriyeti’ni ilan etmesi üzerine İspanya hükümeti başkanı Rajoy, Katalonya’nın, yeni seçim gerçekleşene yani 21 Aralık’a kadar, merkezi yönetime bağlandığını duyurdu. Krizin nasıl sonuçlanacağını öngörmek çok zor ama kitleler için feci olacak. Çok eskiye dayanan kavga (...)


Bir yanda açlık bir yanda obezite: Beslenmede durum feci (Güncel... Güncel... Güncel...)

Pazartesi 11 Aralık 2017
İspanya’nın Milona kentinde Birleşmiş Milletler’in, Dünya Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Beslenme Programı (PAM) örgütlerinin gerçekleştirdiği zirvede uzmanlar bir rapor hazırladı. Bu rapora dayanarak anlatılanlara göre, incelenen tüm ülkelerde ilk defa yetersiz beslenme yaşanıyor. Genel durum tartışılırken, (...)


SM 233 pdf (Sınıf Mücadelesi Sayı:233 - 3 Kasım 2017)

Cumartesi 18 Kasım 2017
SM233 pdf alabilirsin


Belediyeler üzerinden sahte umut yaratma kampanyası, göle maya çalmak gibi (Başyazı)

Pazar 12 Kasım 2017
Nüfusun yarısının yaşadığı illerin belediye başkanları, Erdoğan’ın talebiyle görevlerinden istifa ediyor. Erdoğan, biraz oyalananları, “bedeli ağır olur” diye tehdit etti. Kendisini eleştirenleri de “bizim partimizin iç işi, kimseyi ilgilendirmez” diyerek geçiştiriyor. Aynı Erdoğan, meydanlarda yıllarca “seçimle (...)


Doğru söze ne demeli? (Emekçinin Gündemi)

Pazar 12 Kasım 2017
Ekonomiden sorumlu bakanlardan biri olan Mehmet Şimşek, bir toplantıda “demokratik ülkelerde kâr oranı düşüktür” dedi. Siyasetçiler, arada bir olsa da doğruları söylüyor. Fabrikalara biraz olsun demokrasi uğrasaydı, gerçekten de patronların işçi sömürüsünden aldıkları kâr düşer. İş kanunu, iş güvencesi kanunu, (...)


Sağlıkta koşullar kötüleşiyor (Emekçinin Gündemi)

Pazar 12 Kasım 2017
Sağlık bakanı Ahmet Demircan, gelecek yıl, bu yıla göre daha fazla “personel” alımı yapacaklarını ancak sağlığa ayrılan bütçeyi “tasarruflu” kullanmaları gerektiğini söyledi. “Tasarruf yapılacak en son alan sağlıktır ama yine de yapılır” diye ekledi. Bu sözlerinin yalan olmayan tek kısmı, “tasarruf” kelimesiyle (...)


Dünya ekonomik krizi onuncu yılında (Emekçinin Gündemi)

Pazar 12 Kasım 2017
Kapitalist sistemin tarihindeki en uzun krizi açıklama amacıyla milyonlarca sayfa çalışmada uzmanlar şu noktada uzlaşıyor: Bardağı taşıran son damla, dünyanın en büyük yatırım bankalarından Fransız BNP-Paribas’ın, emlak fonlarından üçünü aniden dondurarak spekülatörlerin yatırımlarını nakde çevirmelerini (...)


OHAL kararnameleriyle hiç bir mahkeme kararı... (Siyasetin Gündemi)

Pazar 12 Kasım 2017
OHAL kararnameleriyle hiç bir mahkeme kararı olmadan işten atılan, işine el konan ve başka mağduriyetler yaşayanların durumlarını görüşmek üzere oluşturulan komisyona başvuru süresi doldu. Açıklanan rakama göre 160 bini aşkın insan haksızlığa uğradığı gerekçesiyle başvuruda bulunmuş. Hükümetin atadığı yedi (...)


Dostlar düşman oldu, düşmanlar dost (Siyasetin Gündemi)

Pazar 12 Kasım 2017
Suriye’de ve Irak’ta dengelerin değişmesiyle siyasi ilişkiler bir kez daha ters yüz oldu. Önceki seçimde AKP’ye destek için gelen, Erdoğan’la kol kola miting konuşması yapan Irak Kürdistanı eski lideri Barzani, Esat gibi artık düşmanlar safına yazıldı. Aslında Barzani, kendi siyasetinde ilerledi, çark eden (...)


“İyi Parti”, kimin için “iyi”? (Siyasetin Gündemi)

Pazar 12 Kasım 2017
25 ekimde “İyi Parti” kurulduğu ilan edildi ve kurucuların oybirliği ile Meral Akşener Genel Başkan seçildi. İyi Parti, kendini merkez sağ parti olarak tanımladı. İyi Parti de burjuvaziye ve sermayeye hizmet veren diğer tüm partiler gibi “Yeni şeyler söylemek lazım; özgürlük; siyasal istikrar; adalet; hak; (...)


Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr  Site yaşamını izle Arşiv   ?