Sinif Mucadelesi
Ana sayfa > Arşiv > Arşiv 2016 > Sınıf Mücadelesi Sayı : 211 - 1 Ocak 2016 > Sınıf Mücadelesi Sayı : 211 - 1 Ocak 2016

Sınıf Mücadelesi Sayı : 211 - 1 Ocak 2016

Bu bölümün makaleleri


İngiltere

Ortadoğu’yu bombalamak sadece terörü besliyor (Uluslararası Gündem)

Cumartesi 9 Ocak 2016
İngiltere Başbakanı Cameron, İngiliz Hava Kuvvetleri’nin (RAF) Irak’ta yürüttüğü bombalama harekâtına, Suriye’de genişletme hırsına arka çıkacak, azımsanamayacak sayıda meclis üyesini bir araya getirmeye uğraşıyor. En azından iki ana partinin büyük çoğunluğundan geniş çaplı bir destek almaya çalışmasının sebebi, (...)


ABD

Kâr amaçlı sağlık hizmeti hastalık demek (Uluslararası Gündem)

Cumartesi 9 Ocak 2016
Geçen ay, ABD’nin en büyük özel sigorta şirketi olan UnitedHealth, kâr oranlarında kötüye gidişten dolayı Obama’nın yürürlüğe soktuğu sağlık reformu kapsamında verdiği sağlık poliçesi teminatlarında 2017 itibariyle kesintiye gideceğini duyurdu. Bu şirket, bu yılın ilk 9 ayında zaten 4.5 trilyon dolar net kârı cebine (...)


Fransa

COP21: Hollande için bir başarı ama yeryüzü için değil! (Uluslararası Gündem)

Cumartesi 9 Ocak 2016
Le Bourget’de iki hafta boyunca aşırı güvenlik önlemlerinin alındığı bir ortamda 40 bin kişi uluslar arası görüşmelere katıldı: Hollande ve Fabius, COP21 şovunu gerçekleştirmek için harcamadan hiç çekinmedi. COP21, tartışılmaz bir şekilde Fransız diplomasinin bir başarısı ile sonuçlandı ve katılan tüm temsilciler, (...)


Fransa’da bölgesel seçim: Ulusal Cephenin tırmanışı…

Krizdeki kapitalist toplumun yansımaları (Sınıf Mücadelesi’nin Sözü)

Cumartesi 9 Ocak 2016
Fransa’da bölgesel seçimde ilk turda birinci parti olan aşırı sağcı Front National (Ulusal Cephe), 13 bölgenin altısında ve genel olarak da önemli bir farkla birinci parti oldu. İkinci turda Sarkozy, Hollande’la ittifak yaparak, Le Pen’in partisinin başkanlıkları kazanmasını engellediler ancak Ulusal Cephe (...)


Suriye 1925, Fransa, Şam’ı bombalıyordu (Tarihten... Tarihten... Tarihten...)

Cumartesi 9 Ocak 2016
1914 yılında Beyrut, Şam, Kudüs, Osmanlı çatısı altında idi ve Hristiyanlar, Yahudiler ve Müslümanlar, yüzyıllardır birlikte yaşıyordu. Dağılma sürecinde olan imparatorlukta, bir yandan Arap milliyetçileri baş kaldırmıştı diğer yandan Avrupalı kapitalist güçler çelişkili çıkarları için mücadele ediyordu. Dünya (...)


Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr  Site yaşamını izle Arşiv  Site yaşamını izle Arşiv 2016  Site yaşamını izle Sınıf Mücadelesi Sayı : 211 - 1 Ocak 2016   ?