Sinif Mucadelesi
Ana sayfa > Güncel Yazılar > Güncel Yazılar

Güncel Yazılar

Bu bölümün makaleleri


Darbe girişiminden, Erdoğan’ın karşı darbesine (Güncel Yazılar)

Salı 4 Nisan 2017
Türkiye’de 2016 yılının yaz ayları boyunca, başarısız darbe girişimi, kurum ve kuruluşlardaki geniş temizlik hareketi, IŞİD’e atfedilen saldırılar, İran ve Rusya arasındaki ilişkilerin yeniden ısınması, ordunun Suriye’ye müdahalesi gibi olaylar hızla birbirini izledi. Recep Tayyip Erdoğan hükümeti, kendi (...)


KÜBA: KASTRO VE KASTROCULUK (Güncel Yazılar)

Çarşamba 18 Ocak 2017
Karayip adalarının en büyüğü olan Küba, ABD sahillerine 180 km. uzaklıktadır. Fransa’nın beşte biri büyüklükte ve 10 milyon nüfusa sahip Küba, 25 yıl önce (35’inci yıl, çev.) Latin Amerika’nın sömürülen halklarına, hatta tüm dünyaya büyük bir süpriz yaptı. Çünkü bir yıl önce gerilla ordusu sayesinde iktidara gelen (...)


Küresel krize ve sınıf mücadelesine yakalanan Çin (Güncel Yazılar)

Perşembe 3 Kasım 2016
Son zamanlarda Çin ekonomisinin gerçekten sağlıklı olup olmadığına ilişkin sorular katlanarak arttı. Burjuva yayınların gazetecileri, Çin ekonomisini bu güne kadar “ekonomik mucize” olarak nitelendiriyordu. Ekonomistler, Şanghay borsasının çöküşü ile Çin parası Yuan’ın devalüasyonu arasında, Çin ekonomisinin (...)


Erdoğan’a yardımcı olan CHP (Güncel Yazılar)

Pazartesi 1. Ağustos 2016
Başarısız darbe girişiminden bir hafta sonra CHP, Taksim’de yaptığı kutlama ile kırılgan durumdaki hükümetin yardımına gitti. 15 Temmuz darbesinden bu yana Erdoğan, işgal ettiği koltukları tutabilmek için tüm destekçilerini yardıma çağırdı. Türk bayraklarıyla sokakları dolduran kadın ve erkekler, bu çağrıyı (...)


Darbe girişimi ve OHAL ilanı emekçiler ve yoksulların yararına değil! (Güncel Yazılar)

Cumartesi 23 Temmuz 2016
15 Temmuz başarısız darbe girişiminden sonra Erdoğan tarafından duyurulan ve 21 temmuz perşembe gününden itibaren 3 aylığına yürürlüğe giren OHAL (Olağanüstü Hal Uygulaması) kimin içindir ve neye yarayacak? Bu konuda söylenecek çok şey var, ama bizler tüm bunları yazacak konumda olmadığımız için temel olarak (...)


24 Haziran seçim sonuçları da yeni sistem de emekçilerin sorunlarını çözüm yolu açmayacak (Güncel Yazılar)

Çarşamba 4 Temmuz 2018
Yeni sistemin ilk seçimi, Erdoğan’ın kendisi ve partisi AKP’nin zaferiyle sonuçlandı. Hem Erdoğan hem de partisi oy kaybetse de seçim sonuçları, erken seçime gitme kararının doğruluğunu gösteriyor. Yıpranma sürecine giren Erdoğan, partisinin yamağı durumundaki MHP liderinin ağzından erken seçim kararını (...)


Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr  Site yaşamını izle Güncel Yazılar   ?