Sinif Mucadelesi

En yeni makaleler


En yeni makaleler


İşçilerin katili buhar kazanı değil, patronlar

Pazar 24 Şubat 2008
Davutpaşa’da sabah iş saatinde bir iş merkezindeki patlamada 22 işçi öldü, 160’tan fazla işçi yaralandı. Yetkililer patlama sonrasında yıkılan binada birçok işyeri olduğunu açıkladı. Binada buhar kazanı olan ruhsatsız kot yıkama atölyesi var. Belediye tarafından mühürlenmiş olan atölye çalışıyor. Yine belediye (...)


Patron-sendika el ele güzel günlere

Pazar 24 Şubat 2008
Sözleşme gereği ikinci yıl zammı TÜFE oranında (8.4) oldu. bu oran yeni imzalanan sözleşmelere yakın bir rakam ama ücretler düşük olduğu için fazla bir işe yaramıyor. Bazı işçilere buna ek olarak yüzde 10-15 arasında ek zam yapıldı. Bunun nedeni işçiler arasında bölünme yaratmak ve bazı işçiyi patronun kendi safına (...)


İşçi zaferlerinden ders almalıyız

Pazar 24 Şubat 2008
Cumhuriyetçi, halkçı, demokrat patron üç ay önce şoföre Cumhuriyet gazetesini işyerine getirmemesini söylemişti. Aynı şoföre, iş elbisesi giymediği için ve başka benzeri kurallara uymayacaksa işten atmakla tehdit ve küfür etti. Patron diğer işçileri de küfür ediyor. Ama çoğu işçi sesini çıkarmıyor. Kimsenin (...)


Herkes bildiğini okuyor sonuç nereye varacak?

Pazar 24 Şubat 2008
Üçüncü toplusözleşme dönemindeyiz. Sözde "Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu" DİSK’e bağlı Genel İş İstanbul 3 Nolu Şubesi yöneticileri hiç kimseye danışmadan kendi kafalarına göre sözleşme taslağı yaparak patrona sundu. Hiçbir işçi taslağı görmüş değil. Sendika işyerinde patronun gücüyle örgütlenmişti. Bundan (...)


DİSK’te işçisiz sözleşme süreci

Pazar 24 Şubat 2008
İşyerinin üçüncü, DİSK’in işyerinde örgütlenmesinden bu yana ikinci sözleşme dönemine girdik. Önceki sözleşme, sendikal rekabetten dolayı işçinin isteği dikkate alınmadan, işçi sözleşme sürecine katılmadan imzalanmıştı. İşçiye ise, ilk sözleşme olduğu her hakkın hemen alınamayacağı, zaman gerektiği yalanı söylenmişti. (...)


Kapitalizm kriz doğurdu

Pazar 24 Şubat 2008
Uzun zamandır dünya çapında yaşanan ufak dalgalanmalarla geçiştirilmeye çalışılan ekonomik kriz kendini göstermeye başladı. Son bir ay içerisinde Amerika’da yaşanan ekonomik küçülme (resesyon) riski bütün dünyada kendisin göstererek mal fiyatlarında artışa ve üretimde daralmaya sebep oldu. bunun sonucunda emek (...)


Sağlık ve emeklilikte yeni saldırı

Pazar 24 Şubat 2008
Hükümetin geçen yıl çıkardığı SSGSS yasasının uygulamasını, bazı maddeleri Anayasa Mahkemesi’nce iptal edilince, uygulanması önce Temmuz 2007’ye, sonra da Ocak 2008’e ertelemişti. Önümüzdeki hafta Meclisin gündemine getirilmesi planlanan yeni kanun, emekçiler açısından özellikle ilerideki yıllarda olmakla birlikte (...)


Ekonomik kriz kapıda : Siyasiler çözüm aramıyor, göz boyamaya çalışıyor

Pazar 24 Şubat 2008
Tüm dünya ABD’den gelen ekonomik sarsıntıyla boğuşurken, borsa ve döviz fiyatları inip çıkarken başbakan Erdoğan ekonominin durumuna ilişkin pembe tablolar çizmeye devam ediyor. Bazı gazeteler, milyarlarca dolar zarar ettiğini açıklayan, ABD Merkez Bankası’nın yardım etme kararı aldığı Merrill Lynch (...)


Rusya : Putin kamu yoklamasından geçti

Pazar 24 Şubat 2008
Birleşik Rusya Partisi için 2 Aralık’ta yapılan milletvekili genel seçimleri önemli bir başarı oldu. Cumhurbaşkanı Putin seçim kampanyasını bizzat kendisi yönetti. Bu başarı Putin’in kendisine kutlama mesajı gönderen tek Batılı yönetici olan Sarkozi tarafından kutlanmasını sağladı. Birleşik Rusya Partisi, (...)


Putin’e göre demokrasi

Cuma 22 Şubat 2008
Kısa bir süre önce, Batı yanlısı muhalefet liderinin tutuklanmasını protesto eden göstericileri saran polisten daha az sayıdaki Putin karşıtı göstericilerin polis tarafından şiddetle dağıtılması, Rusya’da 2 Aralık’ta yapılan milletvekili seçimi kampanyasının ortamın nasıl olduğu hakkında bir fikir verdi. Rusya’da (...)

Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr    ?