Sinif Mucadelesi

En yeni makaleler


En yeni makaleler


Yeni yasa hiçbir şey getirmeyecek şimdiden bir çok şey götürdü bile

Perşembe 17 Nisan 2008
AKP hükümeti Nisan ayıyla birlikte SSGSS adıyla bilinen soysal sigorta ve sağlık sistemini değiştiren yasayı görüşmeye başladı ve Haziran ayında yasalaştıracak. Tepkiler üzerine Emek Platformuyla görüşen Çalışma Bakanı anlaşma olduğunu açıklasa da, varılan uzlaşmanın işçilerin hiçbir sorunun çözmediği ortada. (...)


Siyasi partiler arasında kavga : Sermayenin çıkar kavgasıdır

Perşembe 17 Nisan 2008
Seçimin hemen ertesinde verilen uzlaşı mesajları, hatta bir ay önce AKP-MHP türban ittifakından bile geriye hiçbir şey kalmadı. Siyasi partiler birbirlerinin boğazını sıkmaya uğraşıyor. Eski anlaşmazlıklara yenilerinin eklenip, ortalığın toz dumana bürünmesi aslında beklenmedik bir durum değil. Tıpkı, Ecevit’i (...)


UKB (Uluslararası Komünist Birlik)

Perşembe 20 Mart 2008
UKB (Uluslararası Komünist Birlik, UCİ - Union Communiste İnternationaliste) Uluslararası Komünist Birlik, Marks, Engels, Rosa Luxemburg, Lenin ve Troçki’nin fikir ve geleneklerine bağlı bir akımdır. Ve bu birlik, özel mülkiyet, pazar ekonomisi, rekabet ve kar temellerine dayanan kapitalist sistemin (...)


Hakların bayramı Newruz

Cuma 14 Mart 2008
Özellikle Ortadoğu ama Kafkaslar ve Balkanlar’da yaşayan halkların da kutladığı Newruz, Türkiye’de iki farklı şekilde kutlanıyor. Biri devletin resmi içeriğiyle diğeri halkların içeriğiyle. Aslında Newruz, Türkiye’de 1993 yılına kadar yasaktı. Hem kutlaması hem de "adı" bile. Çünkü adeta Kürt halkıyla (...)


Yaşasın 8 Mart

Cuma 14 Mart 2008
1857’de Amerika’nın New York şehrinde kadın işçiler 12 saatlik günlük çalışma, düşük ücret ve kötü çalışma koşullarına karşı yürüyüşler yaptı. 1908’de de aynı şehirde daha kısa çalışma, daha iyi gelir ve oy hakkı, doğum izni için yürüdüler. Sloganları "Ekmek ve Gül" idi. Ekmek karın tokluğunu, gül ise daha kaliteli yaşamı (...)


Endonezya : bir diktatörün ölümü

Cuma 14 Mart 2008
Yaşlı bir diktatör daha, suçlarının hesabını vermeden, eceliyle yatağında öldü. Eski general Suharto, Endonezya’da 1966’dan 1998’e kadar otuz iki yıl boyunca zorbaca, yolsuzluklara batmış, bir rejim hüküm sürdürdükten sonra öldü. Bu rejimde, akraba kayırma, baskı ve şiddet emperyalizme, özellikle de en güçlüsü (...)


ABD : Clinton ve Obama aynı siyaseti uygulamak için yarışıyor

Perşembe 13 Mart 2008
5 Şubat "süper salı"da ABD’nin 22 eyaletinde Cumhuriyetçi ve Demokrat seçmenler partilerinin adayları arasında gelecek Kasım ayında yapılacak başkanlık seçiminde onları temsil edecek adayı belirlemek için yapılan oylama kesin bir sonuç vermedi. Cumhuriyetçi adaylar arasında senatör John MC Chein önemli bir (...)


Kosova : Hiçbir sorunu çözmeyen bağımsızlık

Perşembe 13 Mart 2008
Resmen Sırbıstan’ın bir eyaleti olan Kosova 17 Şubat günü bağımsızlığını ilan etti. Nüfusun yüzde 90’ının oluşturan Kosova Arnavutları, Sırp hakimiyetinden kurtuldukları için sevinç duygularını ifade ettiler. Bu olay Yugoslavya’nın parçalanma tarihinde yeni bir olgudur ve büyük bir ihtimalle sonuncusu da değil. (...)


AKP’nin Kürt sorununda farklı bir siyaseti yok

Perşembe 13 Mart 2008
Askeri operasyonun aniden sona ermesi, günlerdir savaş çığırtkanlığı yapan, uzman görüşü diye saçma sapan hayali planlarla PKK’nın yok edileceğini anlatan, ordunun açıklamalarını şişirip haber diye sunan, bol keseden kan damlayan sözler sarf eden burjuva medyasını şaşkına çevirdi. Şimdi de operasyon ABD’nin emriyle (...)


Siyasiler ve generaller anlaştı: kan dökmek için

Perşembe 13 Mart 2008
Ordu, 25’inci kez PKK’yla mücadele bahanesiyle Kuzey Irak’a girdi. Sekiz gün boyunca on bin asker, zorlu kış şartlarında dağ, taş dolaştırıldı. Generallerin, siyasilerin bu kararının bedeli, ordunun yaptığı resmi açıklamaya göre 24 asker, 3 korucu, 240 PKK’lı öldürülmesi oldu. Yabancı basın, bu rakamların çok (...)

Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr    ?