Sinif Mucadelesi

En yeni makaleler


En yeni makaleler


ABD : Clinton ve Obama aynı siyaseti uygulamak için yarışıyor

Perşembe 13 Mart 2008
5 Şubat "süper salı"da ABD’nin 22 eyaletinde Cumhuriyetçi ve Demokrat seçmenler partilerinin adayları arasında gelecek Kasım ayında yapılacak başkanlık seçiminde onları temsil edecek adayı belirlemek için yapılan oylama kesin bir sonuç vermedi. Cumhuriyetçi adaylar arasında senatör John MC Chein önemli bir (...)


Kosova : Hiçbir sorunu çözmeyen bağımsızlık

Perşembe 13 Mart 2008
Resmen Sırbıstan’ın bir eyaleti olan Kosova 17 Şubat günü bağımsızlığını ilan etti. Nüfusun yüzde 90’ının oluşturan Kosova Arnavutları, Sırp hakimiyetinden kurtuldukları için sevinç duygularını ifade ettiler. Bu olay Yugoslavya’nın parçalanma tarihinde yeni bir olgudur ve büyük bir ihtimalle sonuncusu da değil. (...)


AKP’nin Kürt sorununda farklı bir siyaseti yok

Perşembe 13 Mart 2008
Askeri operasyonun aniden sona ermesi, günlerdir savaş çığırtkanlığı yapan, uzman görüşü diye saçma sapan hayali planlarla PKK’nın yok edileceğini anlatan, ordunun açıklamalarını şişirip haber diye sunan, bol keseden kan damlayan sözler sarf eden burjuva medyasını şaşkına çevirdi. Şimdi de operasyon ABD’nin emriyle (...)


Siyasiler ve generaller anlaştı: kan dökmek için

Perşembe 13 Mart 2008
Ordu, 25’inci kez PKK’yla mücadele bahanesiyle Kuzey Irak’a girdi. Sekiz gün boyunca on bin asker, zorlu kış şartlarında dağ, taş dolaştırıldı. Generallerin, siyasilerin bu kararının bedeli, ordunun yaptığı resmi açıklamaya göre 24 asker, 3 korucu, 240 PKK’lı öldürülmesi oldu. Yabancı basın, bu rakamların çok (...)


Bir avuç dolar için

Perşembe 13 Mart 2008
Tuzla tersanelerinde işçi kıyımı yaşanıyor. Bu kıyım ancak işçilerin mücadelesi sonucunda medyada ve Çalışma Bakanlığı’nda yer bulabildi. DİSK’e bağlı Limter-İş, bir süredir örgütlenme çalışmasını yürütüyor. Geçtiğimiz ay, ölümleri protesto eden Limter-İş’in tersane işçisi olan yöneticileri patronları tarafından işten (...)


Patronun baskısı artıyor

Perşembe 13 Mart 2008
Patronu artık gittikçe daha iyi tanıyoruz, ne yapacağını anlayabiliyoruz. Daha iyi kazandıkça ne yapacağını şaşırıyor. Altı ay önce işyerinde 3-4 bin kişiye yemek hazırlarken, şimdi 7 bini buldu. Buna karşılık işçi kadrosunda eksilme oluyor, artış olmuyor. Yeni işçi alınmıyor, çalışanların iş saatleri uzatılıyor, (...)


Eski köye yeni adet

Perşembe 13 Mart 2008
Patron uluslar arası bir firmanın fason işini aldı. Bu nedenle işler açıldı deniyor. Geçen yıl olduğu gibi Cumartesi günleri borçlanma sorunu bu yıl henüz yok. Fakat buna rağmen, her işçinin ortalama 8 günlük borcu var. Sendikacılar borçların senelik izinden düşüleceğini söylese de ileride ne olacağı belirsiz. (...)


Böyle idareye, böyle sendika

Perşembe 13 Mart 2008
Kar yağdı zaten zor olan çalışma koşulları daha da zorlaştı. Değil doğal felaketlere, normal doğa olaylarına karşı bile yöneticiler iş yapmanın, ihtiyaçları gidermenin değil, gösterişin peşinde. Çünkü onları görevlerinde tutan, çıkar ve rant olduğu için dondurucu soğuklarda yaşanan zorluk, ölümler onları fazla (...)


Sözleşmede sona doğru

Perşembe 13 Mart 2008
Toplam 64 maddeden oluşan ve işçilerin görmediği toplusözleşme taslağının 54 maddesinin görüşmelerde geçtiği sendika bürokratları tarafından açıklandı. Öyle görünüyor ki, eski sözleşmeden aynen devam ediliyor. Şimdilik kazanılan yeni bir hak yok. Zaten işçiler de durumu çok merak ediyor görünmüyor. Çünkü DİSK’e bağlı (...)


Tekel işçilerine cop

Perşembe 13 Mart 2008
Özelleştirmenin sonucu işten atılmak, en iyi ihtimalle çok daha düşük ücretle, daha kötü koşullarda çalışmaya devam etmek oluyor. Bunu bilen TEKEL işçileri, işlerini korumak için, sendikalarının yönlendirmesiyle fabrikalarının özelleştirmesine karşı mücadele ediyor. Hükümetin kağıt üstünde tamamladığı (...)

Ana sayfa | İletişim | Site planı | |

Site yaşamını izle tr    ?